Sporda yetenek seçimi ve yönlendirme açısından yatılı ilköğretim bölge okullarının değerlendirilmesi ve bir model önerisi
The interpretation of the local boarding school acording to the choice of ability and drection at sports and the proposal of a model
- Tez No: 146143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Günümüzde, Spor dünyasının en önemli kavramları olan yüksek performansa ulaşma ve sportif başarı elde etme düşüncesi, yetenekli sporcu aranması ve seçilerek erken yaşta eğitilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Yaptığımız çalışmada sportif başarı için en önemli unsur olan yetenekli sporcuların nerelerde, kimler tarafından hangi metotlarla, nasıl aranacağı ve tespit edilen bu yetenekli sporcuların nerelerde, kimler tarafından, ne şekilde eğitilecekleri literatür tarama sonucunda, elde edilen çalışmalardan sağlanan bilgilerle ortaya konmuştur. Ortaya konulan bilgiler doğrultusunda, Eğitim kurumlarının ve bu kurumlardan biri olan Yatılı İlköğretim Bölge okullarının uzman personel, tesis, bina, gibi imkanları nedeniyle sporda yetenek seçimi ve yönlendirme açısından büyük bir potansiyel oluşturduğu görülmüş; ve bu amaçla Türk Milli Eğitim Sistemi ve Yatılı İlköğretim Bölge Okulları incelenmiştir. Bu kurumların sahip oldukları büyük potansiyele rağmen uzman personel ihtiyacı, tesis ve malzeme yetersizliği, eğitimin amaçlan, kadro rejimi, ders programları gibi bazı sorunlar nedeniyle sportif manada yeteri kadar değerlendirilemedikleri görülmüştür. Kurumların diğer spor kurumlarıyla imkanlarını birleştirerek uzman kadrolarını tamamlama, tesis, araç-gereç ve malzeme ihtiyacını karşılama gibi yapılacak bazı düzenlemelerle Sportif yetenek seçimi ve yönlendirme açısından Türk sporuna büyük katkı sağlayacağı belirlenmiştir. Sonuç olarak Yetenekli çocukların seçimi ve eğitilmesi hususunda federasyonlar, kulüpler ve diğer spor kurumlarıyla Milli Eğitim Bakanlığının imkanlarını bir araya getirerek Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının Sportif Yetenek Seçimi ve Yönlendirme açısından Organizasyonu'nu içeren bir model ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reaching the stage of high performance and success in sport-being the most important concepts of today-necessitate the search for competent. Sportsmen and their training while they are young. In this study, the questions: how, where, and by whom the search for competent sportsmen should be carried out: and where and by whom they should be trained and educated, are tried to be answered through an extensive literature survey. 1'his research raised tue fact that Hoarding schools and Educational Institutions hause a big potential with experienced personnel and infrastructure to select and quide talented youths and help them achive their sportic ambitions. Although these institutions contain a great deal of patential they still suffer from the lack of expert personnel, materials, class schedules and a clear target these institutions could materialize their potential and support Turkish Sport, provided that they combine existing resources and improve themselves in expertize, infrastructure, materials and building facilities. Therefore this study is an attempt to build a model helping the efforts to find, select and quide new talents for a long-term professional carreer in sport. The main tentacles of this model are the resources of sport federations, clubs, institutions. Boarding schools and the Ministry of National Education.