Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün Uzakdoğu ülkeleri karşısında rekabet gücü analizi
The competition pover analyse of Turkey's clothing and confection sector againts The Far East Countries
- Tez No: 146144
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, dünya ticaretinde rekabetin en yoğun yaşandığı sektördür. Bu sektör gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sürecinde önemli roller üstlenmektedir. Günümüzde gelişmiş ülkelerin hazır giyim üretimi ve ticaretindeki oldukça yüksek olan payı gittikçe azalırken, gelişmekte olan ülkelerin payı da sürekli artış göstermektedir. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, Türkiye ekonomisi açısından da lider sektör olma özelliğini sürdürmektedir. Sürekli büyüme süreci içerisinde olan sektör, maliyet ve fiyat konusunda Uzakdoğu ülkeleri, kalite ve tasarım konularında ise Avrupa Birliği ülkeleriyle rekabet etmek zorundadır. Özellikle gelişme süreçleri açısından Türkiye ile benzerlik gösteren Uzakdoğu ülkeleri, Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün en önemli rakipleridir. Üretimde kullanılan, işgücü, sermaye, üretim yeri, çevresel, siyasal ve yasal özgürlükler gibi faktörlerin zenginliği, ucuzluğu, kullanılabilirliği ve verimliliği hazır giyim sektörünün bu ülkelerde yoğunlaşmasına neden olmuştur. 2005 yılında kotaların kalkmasıyla, başta Dünya Ticaret Örgütü' ne üye olan Çin olmak üzere, Uzakdoğu ülkeleri, Türkiye için çok büyük tehlike oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada Türkiye hazır giyim sektörünün, rekabet gücünü etkileyen unsurlar ele alınmıştır. Bu unsurların Türkiye hazır giyim işletmelerdeki önem dereceleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörü moda, marka ve kaliteyi ön plana alan bir yaklaşımla doğru stratejiler geliştirirse, gerek Uzakdoğu gerekse diğer hazır giyim üreticisi ülkelerle rekabet edebilecek güce sahiptir
Özet (Çeviri)
Clothing and confection sector is the one where the competition is densely seen in the world trade. This section has an important role on the progrress of the developing countries. Today, while the share of the developed countries in clothing and confection sector which is very high is decreasing day by day, the share of the developing countries is increasing. Clothing and confection sector has still the characteristic of being the leader sector on Turkey economy. While the sector which is continiously growing has to compete with The Far East Countries in the subject of cost and price, on the other hand it has to compete with the European Union Countries in the subjects of quality and design. The Far East Countries which shows similarities to Turkey especialy in the subject of process of progressing are the rivals of Turkey's clothing and confection sector. The density of ready-made clothing is in these countries; because of having the richness of factors such as labour, capital used in production process, production area, environmental, political and legal freedoms and also inexpensives, utility and productivity, hi 2005, with the removal of the quotas, The Far East Countries, especially China which is a member of World Trade Organization will be a very big danger to Turkey. In this work, the elements that affect the competition power of Turkey's clothing and confection are analysed. The importance levels of these elements on Turkey's clothing and confection is tried to be pointed out. If Turkey's clothing and confection develops correct strategies with taking the fashion, brand and quality into front side, it has the compete power with either The Far East or other clothing and confection countries.