Elit sporcuların branş seçiminde beden eğitimi öğretmeninin etkisi (Artvin, Rize, Trabzon illeri örneği)
The effect of physical education teacher on elite athletes in branch selection (Artvin, Rize, Trabzon samples)
  1. Tez No: 561870
  2. Yazar: SERKAN BAŞGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma; elit sporcuların, ilgilendikleri spor branşlarını seçerken, beden eğitimi öğretmenlerinin etki düzeyini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Artvin, Rize ve Trabzon illerinde faaliyet gösteren farklı branşlardaki elit kadın ve erkek sporcular oluşturmuş olup, örneklem ise aynı illerden yeterli büyüklükteki grubun gönüllü katılımı ile gerçekleşmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek ve ilgilendikleri spor dalını seçmelerinde beden eğitimi öğretmenlerinin herhangi bir etkisinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan anket geliştirilmiş olup tüm katılımcılara uygulanmıştır. Uygulama öncesi katılımcılara araştırmanın amacı ve süreci ile ilgili gerekli bilgiler verilmiştir. Anketlerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi için Windows SPSS 24.0 istatistik programı kullanıldı. Verilerin dağılımlarını belirlemek amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to analyze effect level of physical education teachers while elite athletes are selecting the sport branches they are interested in. The universe of study is composed of elite female and male athletes who are performing in different branches in Artvin, Rize and Trabzon and the sample was carried out with voluntary participation of elite athletes from the same cities in adequate number. A survey was developed by the researcher and applied to all the participants in order to determine demographic characteristics of participants and detect whether their physical education teacher had any effect or not when they were selecting sports branch they are interested. Before the application participants were given information about the aim and process of the study. Windows SPSS 24.0 statistical program was used for the statistical analysis of data obtained from the survey.