Spor yapan ve yapmayan çocukların fiziksel ve morfolojik gelişimlerinin farklılıkları
Physical and morphologic development differences in active and inactive children
- Tez No: 91267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
-m- OZET Bu araştırmadaki çalışmalarımızı İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu tarafından organize edilerek yürütülen sporda yetenek seçimi ve yönlendirme çalışmaları paralelinde yürüttük. 10-12 yaş erkek öğrencilerden oluşturulan çalışma gruplarımızdan bir bölümüne düzenli ve programlı antrenman ve egzersizler yaptırıldı (Ek-1). Di ğer öğrenci grubuna ise her hangi bir antrenman programı uygulanmadı. Ça lışmamızın başında seçilen bu öğrencileri fiziki uygunluk (Antropometrik) ve fiziki gelişim (motor) ölçüm ve testleri yapıldı. Bu test ve ölçümler 8 ay sonra düzenli ve programlı antrenman yapan ve herhangi bir antrenman programına tabi olmayan öğrencilerimize ikinci defa yapıldı. Yaptığımız iki ölçüm arasındaki test ve ölçümlerin mutlak gelişim ar tışları hesaplandı. İki ölçüm arasındaki farkın yüzde olarak oranı bulundu. Yaptığımız değerlendirmeler sonucu spor yapan ve spor yapmayan 10-12 yaş erkek çocuklarının fiziki uygunluk ve fiziki gelişim farklılıkları yorumlan dı. Buna göre tüm yaş gruplarında spor yapmayan çocukların Antropometrik özelliklerinin gelişimleri, spor yapan çocukların Antropometrik özelliklerinin gelişimlerine oranla daha yüksek bir artış gösterdiği tesbit edilmiştir. Diğer taraftan 10-12 yaş erkek çocukların spor yapmayanlar grubunda kilerin motor özelliklerine ait gelişim yüzdeleri spor yapanlara oranla daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMARY In this study, we developed our research in paralel to Istanbul Olympic Games Preparation and Organizm Commission abality selection program. Subjects, aged between 10-12 were divided into two groups within each age group. One of them participated in regular training program while the ot her didn't participate in any. (Appendix-1) Before starting any program, all students were applied antropometric and motor tests. Measurements these applications were repeated after 8 months, test-retest values were compared. As a result we found that in all age groups, the anthropometric values of children who were participated in regular exercise training were less than the ones who were not participated in any exercise program. On the other hand, motor development values were found grater in children who were exercising regularly than the other group.