Avrupa Birliği sürecinde spor federasyonlarının yapısal bakımdan değerlendirilmesi
The process of the European Union evaluation of the structurally sport federations
- Tez No: 332481
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma ile AB sürecinde, Türk ulusal spor federasyonlarının yönetimsel yapıları ve bazı AB ülke spor federasyonlarının yönetimsel yapıları mukayeseli bir biçimde incelenmiş; bununla birlikte spor yöneticilerinin bu yapılanmaya ilişkin görüşleri alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.Bu amaçla tesadüfi örnekleme yöntemi ile spor federasyonu yöneticilerine, spor uzmanları ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları öğretim elemanlarına yönelik betimsel tarama yöntemi ile birlikte, yüz yüze görüşme ve e-mail yoluyla nitel bir araştırma da uygulanmıştır. Öncelikli olarak mevcut durum tespit edilerek, bazı Avrupa ülke spor federasyonları ile mukayese edilmiştir. Yapılan tespitler ve alınan uzman görüşleri değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.Nitekim bu araştırma ile elde edilen bilgilere göre spor federasyonlarının; genel kurullarının ilgili spor dalı ile ilgilenen geniş bir kesim içerisinden seçilen üyelerden oluşmadığı, dolayısı ile genel kurul üyelerinin belirlenmesinde doğru bir yol izlenmediği, genel kurul üye sayısının da kesinlikle yetersiz kaldığı ve genel kurul yapısının bu hal ile sağlıklı olmadığı, beklenilen düzeyde gelir elde edemedikleri, neredeyse tüm gelirlerinin devletçe karşılandığı, verilen bütçe ödeneğinin objektif bir değerlendirme sonucu da verilmediği, bütçelerinin etkin ve verimli bir biçimde kullanıldığı, harcamalarını şeffaf bir biçimde yapılmadığı, harcamalarının ihale mevzuatı haricinde tutulduğu, Avrupa Birliği uyum sürecinde gerekli yapısal düzenlemelerin yapılmadığı, bağımsız spor federasyonları yapılanması ve uygulamalarının Türk sporuna beklenilen ivmeyi kazandıramadığı, devlet eli kurulmasının doğru olmadığı, bir spor dalının belirli seviyede yaygınlaştıktan sonra aşağıdan yukarıya yapılanması sonucunda federatif yapı yani federasyon oluşması gerektiği, idari, teknik, eğitim, halkla ilişkiler, reklam pazarlama ve sponsorluk gibi departmanlarını oluşturamadıkları, federasyon kurullarının istenilen düzeyde çalışamadıkları, harcamalarının devlet adına bağımsız denetim kuruluşlarınca denetlenmesinin daha doğru olacağı, federasyonun kelime anlamı itibariyle özerk bir yapıyı tanımladığı düşünüldüğünden bağımsız spor federasyonları tanımlamasının doğru olmadığı, gerçek anlamda da bağımsız bir yapı ve uygulama içerisinde olmadıkları, yönetim kurulu üyelerinin genel kurulca çarşaf listeden seçilmesi gerektiği, yönetim kurulu üyelerinin görevleriyle uyumlu liyakatli kişilerden oluşmadığı, genel sekreterlerin ilgili spor dalı içinden veya başka bir spor dalında geçmişi olan liyakatli kişilerden atanmadığı, denetim kurulu üyelerinin yarısından fazlasının Gençlik ve Spor Bakanlığınca atanması yanlış bir uygulama olduğu, her yaştaki vatandaşın spor yapmasından ziyade performans sporcusuna dönük faaliyetler yapıldığı, mevcut yönetim yapılanması ile istenilen düzeyde hizmet verilemeyeceği, eğitim ve bilimsel araştırma faaliyetlerine yeterli önemi verilmediği, yetenek seçimi ve spora yönlendirme konusunda yeterli araştırmayı yapmadıkları tespit edilmiştir.Sonuç olarak, toplumsal gereksinimleri karşılayabilmek için insan merkezli, demokratik, katılımcı, dinamik, etkinliği ve verimliliği gözeten, özerk, yönetim ve hizmette kaliteyi temel alan bir federasyon yönetim modeli için köklü yapısal değişiklik ve yeniden yapılanmanın zorunlu olduğu düşüncesindeyiz.Anahtar Sözcükler1. Spor Yönetimi2. Spor Federasyonları3. Özerklik4. Avrupa Spor Federasyonları5. Spor Genel Müdürlüğü
Özet (Çeviri)
With this research, the EU accession process, the administrative structures of Turkish National Sports Federations and the administrative structures of in some EU countries Sports Federations are analyzed in a comparative and sports administrators, however, have been evaluated based on the views of this structure.For this purpose, face to face interview and descriptive screening method through e-mail were applied to the managers of sport federation, sport experts and the lecturers of Vocational High Schools of Physical Training and Sports by means of random sampling method. Firstly current situation was determined and compared to the sport federations of some European countries. Proposal was offered by assessing the findings and the views taken from experts.Thus, according to the information obtained from this study, it has been determined that general boards of sport federations does not comprise from the members elected from a wide section interested in related sport branch, so a right way is not followed for determination of members of the board, the number of member of the board remains insufficient definitely and the structure of general board is not healthy in this way, they could not generate income at enough level, nearly all incomes of these are met by the state, the budget allowance allocated is not given based on an objective evaluation too, their budgets are not used in efficient and effective manner, expenditures are not made transparently, expenditures are kept out of tender legislation, necessary structural arrangements are not carried out within the EU harmonization process, the structuring and applications of independent Sport Federations could not give expected acceleration to Turkish sport, their establishment by the state is not correct, federative structure namely federation should be formed after a sport branch reaches to certain level as a result of bottom to top structuring, they could not establish the departments such as administrative, technical, educational, public relations, promotion marketing and sponsorship, boards of federation could not work at desired level, auditing of their expenditures by independent audit institutions instead of the state would be more reasonable, the description of independent sport federations is not correct as it is thought federation with its word meaning define a more autonomous structure, they are not also in an independent structure and application in real meaning, members of the board should be elected from block list by general assembly, members of the board are not composed of capable persons in line with their duties, general secretaries are not appointed among the capable persons from related sport branch or another sport branch, appointment of more than half of the members of audit board by Ministry of Youth and Sports is a wrong application, activities towards performance athlete are made rather than making sport by the citizen from all ages., service cannot be rendered with the current management structuring, sufficient attention is not paid to training and scientific research activities, adequate study is not performed regarding election of talented persons and direction to sport.In conclusion we think radical structural change and restructuring are compulsory for a human centred, democratic, participative, dynamic, autonomous federation management model which take cares of efficiency and productivity, takes quality as basis for management and service in order to meet social requirements.Key Words1. Sport Management2. Sports Federations3. Autonomy4. European Sports Federations5. General Directorate of Sports