Teori ve uygulamalar ışığında Tavşanlı tarımının verimlilik analizi
Productivity analysis of Tavşanlı agriculture with theories and practise
- Tez No: 146147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim alanında tüm Dünyada ve Türkiye'de yaşanan gelişmeler, birçok alanda etkisini gösterdiği gibi tanm sektöründe de etkisini göstermiştir. Tanm sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler, tarımsal üretimde hem verimliliği hem de kaliteyi arttırmıştır. Söz konusu verimlilik artışına paralel olarak, tarım sektöründe artık bir uzmanlaşma yaşanmaktadır. İster gelişmiş ülkelerde, isterse gelişmekte olan ülkelerde olsun tanm sektörü, toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Bir başka deyişle tarımsal ürünler temel ihtiyaç maddeleri olup, dünya ekonomisinde stratejik bir öneme sahiptir. Bu nedenle ülkeler tanm ürünlerinde kalite ve verimliliği arttırarak, kendi kendine yeterli olma gayreti içindedirler. Bilim ve teknolojinin hızlı adımlarla ilerlediği günümüzde tanmsız bir ülke düşünülemez. Tanm sektörü ülkeler için en hassas sektörlerden biri olduğu için devlet desteğine muhtaç bir sektördür. ABD, AB Ülkeleri ve Japonya gibi gelişmiş ülkeler dahil tüm dünya ülkelerinde tanm sektörü, ülkelerin müdahaleci tutumlanna göre desteklenmektedir. Söz konusu açıklamalar ışığında bu çalışma üç bölüm halinde hazırlanmıştır. Birinci Bölümde öncelikle“Tarım Sektörü”teorik olarak incelenerek,“Tarımsal Verimlilik”kavramı üzerinde durulmuş, daha sonra“Tarımsal Gelişmenin Ekonomik Gelişmeye olan Katkıları”açıklanmıştır. İkinci Bölümde ise,“Teknolojik Gelişmeler Doğrultusunda Dünya'da ve Türkiye'de Uygulanan Tarım Politikaları”açıklanarak“Türkiye'de Tarım Sektörü'nün ve Devlet Tarafından Verilen Tarımsal Desteklerin önemi”üzerinde durulmuştur. Uygulama aşaması olan Üçüncü Bölümde ise,“Tavşanlı Tarımında Uygulanan Tarımsal Politikalar Işığında Tavşanlı Tarımının Verimlilik Analizi”istatistik! verilerle değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu elde edilen veriler doğrultusunda,Tavşanlı Tarımında Verimliliği Arttırmaya Yönelik Çözüm Önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the last decades, the developments acknowledged in the field of information and communication in all around the world and Turkey have influenced the agricultural sector like some of the other sectors. The technological developments in the agricultural sector have enhanced both the productivity and quality in the agricultural production. Depending upon the productivity enhancement being in question, some kind of specialization has been achieved in the agricultural sector well then. The agricultural sector has been an indispensable component of the social life not only in developed countries but also in developing countries. In other words, since the agricultural products are the principal needs for the public, they are strategically crucial to the world's economy. For this reason, most of the countries in the world have been trying to be self-sufficient by increasing the productivity and quality of the agricultural products. Furthermore, there can't be a country having no agricultural activities while the scientific and technological developments have been progressing pretty fast for the last few years. Because of the fact that the agricultural sector is one of the most delicate sectors for the countries, it is in need of government's financial supports. The agricultural sector in all the countries including some of the developed countries such as USA, EU Countries and Japan has been supported financially by the Intervention Policy of such countries. This study has been prepared in three parts by considering the above explanations. In the first part with the highest priority, the agricultural sector has been studied theoretically by emphasizing the importance of the concept of agricultural productivity. Moreover, the contributions of the agricultural development to the economic development have been mentioned. In the second part of the study, the agricultural policies being carried out in the world and Turkey have been clarified by taking the technological developments into consideration and the importance of financial agricultural supports given by the government has been emphasized. In the last part, the application stage, the productivity analysis of the Agriculture of Tavşanlı has been evaluated by using the statistical data in accordance with the agricultural policies carried out in the agricultural sector of Tavşanlı and some suggestions have been constructed so as to increase the productivity of the Agriculture of Tavşanlı by utilizing the obtained data from the analysis.