Bor madeninin stratejik açıdan incelenmesi
Studying on boron mine in the strategical way
  1. Tez No: 146171
  2. Yazar: ÖMER ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerin ticari faaliyetlerindeki en önemli gelişme ve değişme dış pazarlarda yaşanmıştır. İşletmelerin dış pazarlarda daha etkin olabilmesi için stratejik ürünler üretmesi gerekir. İşletmelerin, dış pazarlara girme konusundaki politikalarını düzenlemeleri gerekir. Dış pazarlarda rekabet etmek, yeni pazarlar bulmak, pazar payım korumak ve arttırmak, mal ve hizmet kalite kontrolü, fıyatlandırması gibi pazarlama faaliyetlerinin akılcı ve sistemli bir şekilde işletme tarafından yapılması için yönetim stratejilerinin geliştirilmesi gereklidir. Bor ürünleri çağımızın modern teknolojisinde seçkin bir yere sahiptir. Endüstri, ziraat ve ulaştırma ile, kısaca birey ve toplum çalışmalarının her kesiminde insanlığın en zorlu gereksinimlerine cevap veren bor ürünleri gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Türkiye sahip olduğu bor mineralleri rezervinin büyüklüğü ve nitelikleri itibariyle dünyada birinci sırada yer almaktadır. Konunun öneminden ötürü, 1 978 yılında çıkarılan 2172 sayılı yasa ile, bor cevherlerinin değerlendirmesinde bir kamu kuruluşu olan Etibor A.Ş. tek yetkili kılınmıştır. Etibor A.Ş.'nin uzun yıllardır yürüttüğü arama, üretim, zenginleştirme, pazarlama ve araştırma faaliyetleri ile bor ürünleri, ülkemizdeki toplam maden ihracatı içersinde önemli bir paya sahip duruma gelmiştir. Bor madeni dünya pazarında stratejik bir ürün haline gelmektedir. Dünyanın en büyük bor rezervlerine sahip olan Türkiye aym oranda pazar payına değildir. Bu çalışmada, Türkiye'deki bor madeni stratejik açıdan incelendi. Yönetim stratejilerinin nasıl daha etkin ve verimli hale getirebilmesi üzerine, Eti Holding A.Ş. ve Emet Eti Bor A.Ş. 'deki yöneticilerle görüşmelerde bulunuldu. Bunun sonucunda, Türkiye dünya bor pazarındaki payım arttırabilmesi için, şu anki yönetim stratejilerini gözden geçirmesi, pazarlama ve satış stratejilerini değiştirmesi gerekir. Ayrıca, rafine bor ürünleri üretmeli ve bunun için yeni teknolojiler, geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Nowadays, the most important progression and novelty in the commercial activities of bussinesses have been recorded in foreign marketings.In order to be more active in foreign markets,the businesses should produce strategical products. The businesses began to give more importance to foreign marketings so, they have tried to arrange their politics and decisions about entering into foreign markets. In order that the activities of foreign m arketing, s uch a s q uality c ontrol o f s ervice and p roperty, price fixing are performed in a reasonable and systematical way by the business in foreign markets, protect market- portion and raise it,the management strategies should be improved. Boron products have an outstanding place in the modern techonology of our age. Boron protucts defraying the most influential requirements of humanity in every parts of society and individval works such as industry, agriculture, communication are becoming important day by day. Boron mineral in Türkiye takes place in the first rank in the world in terms of the quality and large reserves. In 1978, Etibor A.Ş. was authorized to use boron mineral-according to 2172nd law in constitution. It is the unique authoritative institution in Türkiye. Thanks to the activities performed by Etibor A.Ş. such as searching, production, marketing and improvement, boron products have a considerable portion in the total mine-export in Türkiye. Boron mineral is being a strategical product in the world-market. Türkiye which has the largest boron reserves in the world does'nt have sufficient marketportion. İn this work, boron in our country, has been examinned in a strategical way. The meetings to the managers in Eti Holding A.Ş. and Emet Eti Bor A.Ş. have been held about how management strategies can be improved more productively and actively to be efficient in the boron market in the world. As a conelusion in order to increase the market-portion in the world-boron market, Türkiye should examine the management strategies and change the marketing and selling strategies. Also, it should produce boron products and to mange it, it should improve new techonologies.