Bilgisayar destekli toplam kalite yönetim sisteminin firma piyasa değerine etkisi
Computer aided quality management system and its effect on firm value
- Tez No: 146199
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası pazarlarda kalite standardı yüksek ürünler rekabetçi fiyatlarla talep edilmektedir. Etkin kalite yönetimide bu noktada önem kazanmaya başlamıştır. Kalite yönetimi giderleri her geçen gün büyümeye devam etmekte ve kalite departmanları son ürün de hem kaliteyi hep iyileştirmek hem de kalite yönetim giderlerini kısmak için çaba göstermektedir. Tez çalışmam bilgi teknolojilerine dayalı kalite yönetim anlayışının firmaların pazarlama gücüne yaptığı etkiye bilimsel bir yaklaşım oluşturacaktır. Türkiye sanayii kritik bir dönemece girmiş olup, Uzakdoğu fason rekabetiyle mücadele etmekte zorlanmaktadır. Uluslararası marka veya moda yaratabilme ve tasarım geliştirme yeteneğine de henüz kavuşamadığı için, kalite standardı yüksek ürün ve hizmetlerle bu keskin dönemeçten geçebilir. Bu araştırmanın temel hedefi kalite yönetiminin etkili yapıldığı hallerde firma için sağlayacağı pazarlama ve rekabet gücünü göz önüne çıkarmaktır. Toplam kalite yönetimi ve ilişkili olarak bilgisayar destekli kalite yönetim sistemlerine bakış yapıldıktan sonra örnek firma çalışmasında, bir denizcilik firmasının bilgi teknolojileriyle bütünleşik hazırlanan firma kalite sistemi üzerinde durulacaktır. Sonuç olarak, bilgisayar destekli kalite yönetim sistemlerini kullanan şirketlerin, özellikle uluslararası piyalardaki pazarlama ve rekabet gücünde olumlu bir artış olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Globai markets started to demand high quality products with cheaper prices. This is an imperative for effective quality management. Quality management costs have been rising and the quality assurance departments have been relentlessly working to maintain the quality standarts without increasing administrative expenses. In my work the issue of computer aided quality management will be addressed and their positive effect on marketing leverage will be discussed. Turkish industry is on a sharp edge. It is stiffening a great deal from Chinese competition. Having insufficient talent to create and administer global brand equity and design, the corporations must adapt high quality production systems to survive in such a context. This study aims to highlight the marketing leverage gained by efficient quality adminisration systems. After looking into total quality management and computer aided coliabarative quality management, the computer aided quality management system of a maritime company and the configuration of the system on the computer backbone will be analyzed as the case study. As a result, it can be said that computer aided quality management has a positive effect on marketing leverage, especially in global markets.