Francis Ford Coppola'nın 'Bram Stoker's Dracula' adlı filminde Apollon-Dionysos dikotomisi
The dicotomy of Apollon Dionysos at Francis Ford Coppola's 'Bram Stoker's Dracula'
  1. Tez No: 146224
  2. Yazar: EDA ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
“Francis Ford Coppola' nın 'Bram Stoker's Dracula' adlı filminde Apollon Dionysos Dikotomisi”isimli bu tez çalışmasının temel yapısı toplumsal değerlerden biri olan toplumsal cinsiyet roUerinin Antik Yunan Mitolojisi'nde karşılık bulduğu, bu rol kalıplarının kollektif bilinçdışı ile günümüze kadar uzandığı ve bu değerlerin sosyalizasyon ajanları aracılıyla kuşaktan kuşağa aktarıldığı düşünceleri çerçevesinde kurgulanmıştır. Bu ajanlardan, son dönemlerde ön plana çıkan ve etki alanının gün geçtikçe genişleten sinema, bu çalışmanın inceleme alanının oluşturmaktadır. Ayrıca bu vesile ile mitlerin sinema aracılıyla yeniden üretilip, sunulduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Toplumsal yaşam içerisinde var olan, kadın erkek, doğu batı, çirkin güzel, duygu mantık, pis temiz vb. pek çok dikotominin, Antik Yunan tanrılarından olan Apollon Dionysos dikotomisi çatısı altında toplamak hedeflenmiştir. İnceleme örneği olarak seçilen Dracula, bu dikotomik yapıyı ortaya koymak adına son derece uygun bir figürdür. Bu örnek incelemeden yola çıkılarak, tanrı Dionysos ile Dracula' nın benzerliği ve bu bağlamda da Dracula' nın dişil özellikler gösterdiği vurgulanmaya çalışılmıştır. Film boyunca devam eden Apollon ile Dionysos arasındaki mücadele Apollon lehine son bulur. Sonuçta batının Apollonik ideolojisi Dionysos karşısında büyük bir galibiyet kazanır. Bu da sinemanın var olan batı ideolojisini devam ettirme yönündeki işlevinin net bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis' s basic arguments, which is“The Dicotomy of Apollon Dionysos at Francis Ford Coppola's 'Bram Stoker's Dracula'”, are builded as follows: being gender roles in which are social values in Ancient Greek Mythology, this roles comes to today with Collective Unconsious and this social values tranfer to another generation via agents of socialization. Today, the cinema which is the most important agents of socialization consolidates gender roles. So this thesis' s research areas are films and its effects on society. Also this thesis involves to myths and represent to myths in films and society. The dicotomies which are exisist in society for example, women-men, east-west, ugly-beauty, emotion- logic, uncealan-clean e.t.c. are united in Ancient Geek Mythology as Apollon and Dionysos dicotomy. This thesis research figure Dracula is quite available example to show us dicotomic construction. In the film Dracula and Dionysos resemble each other, both of them have same characteristics and principles. Both Dionysos and Dracula are feminine. The strugle,between Apollon and Dionysos, continues during the film. At the end Apollon and in this context Apollinic west ideology win this strugle. This situtation shows us that the cinema maintain the patriarchal ideology from ancient to present.