Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin epistemolojik düzeyi (İzmir örneği)
The epistemological of the Society to Support Modern Lifestyle
  1. Tez No: 146232
  2. Yazar: ÖZKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLGEN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Devlet ile toplum arasında aracı örgütler bütünü olan sivil toplum, son yıllarda popüler bir kavram haline gelmiştir. Toplumların modern demokratik bir işleyiş düzenine kavuşması sivil toplum alanındaki örgütlenmelerin etkinliğiyle yakından ilgilidir. Toplumdaki bireylerin istemlerini örgütlülük içinde devlete ileten sivil toplum kuruluşları hem devletin karar ve eylemlerinin denetlenmesi, hem de sorumluluk ve katılımcılık bilincinin artmasını sağlarlar. Sosyal, ekonomik ve siyasal dinamiklerin bütünleştirilmesinde, birey-devlet ilişkisinin işlevsel bir düzeye ulaştırılmasında önemli rolleri olan sivil toplum kuruluşları, modernleşmiş ya da modernleşme yolunda ilerleyen Batı-dışı toplumların vazgeçilmez yönlerinden birisi olmuştur. Bu tez, bir sivil toplum örgütü olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 'nin (ÇYDD) epistemolojik düzeyini konu edinmektedir. Epistemolojik düzeyle kastedilen ise ÇYDD 'nin sivil toplum faaliyetinin arkaplanında yatan bilişsel düzeydir. ÇYDD 'nin sivil toplum faaliyeti üye söylemlerinden hareketle sivil toplumun temel tanımlayıcı özellikleri dikkate alınarak önceden belirlenmiş argümanlar ışığında eleştirel analize tabi tutulmaktadır. 259
Özet (Çeviri)
Civil society as the totality of organizations between state and the society has become a popular concept in the recent years. The attainment of the societies to the level of modern democratic system of functioning is closely related to efficiency of the organizations in civil society. Non-governmental organizations (NGO) which carry the individual needs in society over to the state by means of organized actions secure both the control of decision and action of the state and the increase of conciseness in respect to responsibility and participation. Non-governmental organizations which have important roles in integrating the social, economic, political dynamics in attaining the individual-state relationship to a realist and functional level has become one of the indispensable characteristics of. the non-western societies. In this thesis we focused on the epistemological content of the non-governmental organizations named Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) (The Society to Support Modern Lifestyles). By epistemological content we mean the level of cognitive consciousness of the ÇYDD' s societal activities. The civil societal activities of ÇYDD of the members' discourses and the arguments put forward for this thesis keeping in mind the defined psinsibles of civil society in general. 260