Kurum imajının yapılandırılmasında hedef kitle algısının rolü ve önemi
The role and the importance of publics' perception in the building process of the corporate image
  1. Tez No: 146235
  2. Yazar: FUNDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDE KER DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
“Kurum İmajının Yapılandırılmasında Hedef Kitle Algısının Rolü ve Önemi”adlı yüksek lisans tezi; kurum imajının oluşturulmasının temelinde yer alan, hedef kitleyi oluşturan bireylerin algılamalarını şekillendiren algısal özelliklerin belirlenmesini ve bu özelliklerin başarılı ve etkili bir kurum imajı üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kurum imajının kavramsal boyutu irdelenerek, kurum imajı kavramının tanımlanmasına, bu bağlamda kurum imajını oluşturan unsurların ve kurum imajının oluşumunda etkisi bulunan ve ilişkili olduğu kavramların açıklanmasına çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, kurum imajı çalışmalarının yöneldiği hedef kitleyi oluşturan bireylerin algısal özellikleri ortaya konarak bu özelliklerin belirlenmesinin, onların kurumlara yönelik algılamalarının kurumlar tarafından istenilen yönde yapılandırılmasında^ önemi belirtilmeye çalışılmakta; aynı zamanda söz konusu hedef kitlenin algısal özelliklerinin kurum imajı oluşturma çabalarına olan etkisi incelenmektedir. Tezin üçüncü bölümünde, etkili ve güçlü bir kurum imajı oluşturmanın kapsadığı unsurlar dikkate alınarak, olumlu bir kurum imajı oluşturmanın planlama süreci ve bu süreci oluşturan basamaklar açıklanmaktadır. Etkili ve başarılı bir kurum imajı oluşturmanın kurumlara sağladığı faydalar belirtilerek kurumların bu konuda dikkat etmeleri gereken noktalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis which named“ The Role and The Importance of The Publics' Perception in The Building Process of The Corporate Image”aimed that the publics perceptual characteristics is determined and this perceptual characterictics' effects on the effective and successful corporate image. The thesis contain three main sections. In the first section, the concept of corporate image is defined, in this respect components of the corporate image and the concept related to the corporate image (corporate culture and corporate identity) is explained. In the second section of thesis, I emphhasize the importance of determining publics - building the corporate image efforts go towards- perceptual characteristics for the corporates because of this determining's effects on the corporates controlling to publics perception about themselves. On the other hand in this section, I explain that publics perceptual charecteristics' effects on the building effective and successful corporate image. In the third and last section, the components of the building the positive and strong corporate image are kept in mind, corporate image planing process and the process steps are clarified. Positive and effective corporate image's advantages of corporations are described and for the building effective and successful image what they should pay attention is explained.