Güvenlikleştirme: Soğuk savaş sonrasında Türkiye örneğinde yeni bir güvenlik analizi
Securitization: A new security analysis in the case of Turkey aftermath the cold war
  1. Tez No: 146234
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Soğuk Savaş'ın sonu, dünya tarihindeki en önemli donum noktalarından biri olması itibariyle, Uluslararası İlişkiler disiplini ve teorilerinin kapsamı ve gelişimini büyük oranda etkilemiş, teoriler en zengin dönemini yaşamaya başlamıştır. Güvenlik Çalışmaları da aynı paralelde gelişme göstermiştir. Soğuk Savaş'ın bitişi ardmdan göç, ulus aşırı suçlar, salgın hastalıklar, çevre sorunları, etnik çatışmalar gibi geleneksel olmayan güvenlik tehditleri ve bu tehditler dolayısıyla genişleyen bir güvenlik gündemiyle, uluslararası politika zenginleşmiştir. Her iki alanda da farklı sesler yükselmeye başlamıştır. Pozitivist ve Post-pozitivist teoriler arasında köprü olmaya aday teori, Sosyal Yapılan(dır)macıhk'tır. Bu işlevin Güvenlik Çalışmalarındaki temsilcisi ise, Kopenhag Güvenlik Çalışmaları Okulu'dur. Özellikle güvenlik alanındaki açılımlarıyla disipline yeni kavramlar kazandıran Okul' un en kabul gören yaklaşımlarından biri, Güvenlikleştirme Analizi' dir. Meselelere, güvenlik meselesi olma özelliği kazandıran bir yapılandırma süreci görüşünden hareketle, özellikle güvenliğin tüm sektörlerine (askeri, politik, ekonomik, toplumsal, çevresel) uygulanabilmesi itibariyle önem arz eden bu yeni analiz çerçevesi, günümüzde oldukça ilgi görmektedir. Dilbilimin yardımıyla, güvenliği bir söz-eylem olarak tanımlayan ve güvenlik analizine devlet elitlerinin söylemlerini de dahil eden yaklaşım, gelenekselle yeni arasında kurduğu köprüyle, güvenliğin her boyutunu içerebilmesi bakımından değerlidir. Bu tezin amacı, işte bu yeni analizi, tüm kavramsal araçlarıyla tanıtmak ve Soğuk Savaş sonrasında Türkiye örneğinde somutlaşmasına temel hazırladığı düşünülen Anayasal ve yasal düzenlemeleri takiben, 1990'larda gelinen durumu genel hatlarıyla ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, yasal düzenlemelerde ve resmi söylemlere temel olan belirli yayınlarda güvenlik kavramına yaklaşımın nasıl olduğu ve 1990'larda güvenlikten ne anlaşıldığı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The end of the Cold War, being one of the most important turning points throughout the world history, has had vital effects on the discipline and theories of International Relations (IR). This has opened up a new era of major developments and reformulations in Security Studies as well as the IR theories as a whole. The broadening agenda of international politics including non- traditional security threats, such as migration, trans-national crimes, epidemics, global environmental problems and ethnic conflicts, has led to emergence of new voices within the discipline. Today, there are two schools of thought claiming to be a bridge between Positivist and Post-positivist theories: The Social Constructivism among IR theories and The Copenhagen School in Security Studies. The most influential contribution of the Copenhagen School is a new way of security analysis, namely the 'Securitization Analysis'. It tries to analyze the process of social construction of security as a concept, which aims to find out the reasons in terms of labeling some issues as 'security issues'. By accepting the security speech-act approach and discourse as a tool for analysis, the concept of Securitization makes it possible to broaden scope as to the concept of security. The aim of this thesis is to represent this new analysis with its all conceptual apparatus and to illustrate it in the case of Turkey aftermath the Cold War. Pursuing this aim, constitutional and other legal regulations, and some basic formal texts that altogether constructed the framework as to general approach to/understanding of security in Turkey during 1990s will be examined.