Kurum imajının oluşmasında halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkisi ve TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi uygulaması
Effects of public relations activities on existence cooperate image and its application on TAF Rehabilitation and Health Care Centre
- Tez No: 120463
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
150 ÖZET İşletmeler için dış çevrenin en hızlı değişen öğesi teknolojik çevredir. Teknolojik çevrenin bu dinamik yapısı, işletmelere çok büyük fırsatlar sunduğu gibi, onun varlığını tehlikeye de sokabilir. Yoğun rekabet ortamında farklılaşabilmek için her geçen gün yenilenen teknolojiyi takip etmek, hedef kitlenin beklentilerine yönelik mal ve hizmet üretmek, üretimin kalitesini ve üretim maliyetlerini azaltmak işletmelere avantaj sağlamaktadır. Bu farklılığın ortaya konularak hedef kitle üzerinde güven oluşturmak, onay yaratmak, destek sağlamak ve bu nedenle değişen işletmenin imajını yükselterek karlılığın maksimizasyonunda rol almak halkla ilişkiler yönetimin görevidir. Bir anlamda bilgi çağının gerektirdiği en önemli işlev olan enformasyon alışverişi ile yönetim işlevini yönlendirmek de örgütler için ancak halkla ilişkiler ile gerçekleştirilebilecektir. Bu rekabet ortamında kurumlar birbirinin benzeri tanıtım yöntemlerini kullanırlar. Burada ayırt edici nokta kurumun imajıdır. Kurum imajı sadece mesajın algılanmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda o mesajı sunan kurumun, diğerine tercih edilmesine sebebiyet verir. Kurum imajı kurumun çevresi ile kurduğu iletişim zincirinde, kaynaktan alıcıya doğru giden mesajın daha hızlı akmasına ve alıcının bu mesajı daha kolaylıkla kabullenmesine ve feedback sürecinin daha süratli gerçekleşmesine sebep olur. İletişim sürecinde kurum imajı itici güç olabilmektedir. Çünkü kurumlar en son teknikleri, en kaliteli personeli, en modern cihazları kullanabilirler. Ama bunlardan hiçbirisi ayırt edici bir unsur değildir. Kurum imajı artık en belirgin tercih sebebidir. Kurum imajı planı öncelikle o firmaların tanınması, fark edilmesi, tercih edilmesi ve bunun ardından da ikna edici iletişim tekniği ile bu tercihin sürekliliğini sağlar. Bu konuyu en güzel özetleyen cümle şudur:“Ne kadar çok tanınırsanız, o kadar saygın bir yeriniz olur. Farkına varma aşinalığı, aşinalık popülerliği besler.”151 Kurumsal imajını iyi biçimlendirmiş kuruluşlar, kamuoyunda“saygın”,“güvenilir”,“birlikte iş yapılabilir”,“gelecek vaad eden”ve benzeri görüşlerle anılırlar. Böylesine halkla ilişkiler faaliyetleri içinde olan kuruluşların aynı havayı teneffüs ettikleri toplumsal çevreye karşı sorumluluklarının bilincinde olduğu varsayılır. Toplumsal krizlerin yaşandığı veya ekonomik açmazların içinde bocalandığı dönemlerde en az zararla geçiş dönemini tamamlayanlar, zaman içinde kurumsal imajıyla kamuoyunun desteğini arkasına almış kuruluşlardır. Sonuç olarak bugün kurumlar, pazardaki rakipleriyle başa çıkabilmek için yalnızca ürünlerini geliştirmenin yeterli olmadığını görmüş ve hedef kitlenin gözünde sağlam ve iyi bir yer edinebilmek için, iyi bir imaj oluşturmanın gereğini artık iyice kavramışlardır. Halkla ilişkiler çabalarının nihai amacı da olumlu bir kurum imajı yaratmak ve bu olumluluğun sürekliliğini sağlamaktır. Bu çalışmada örnek örgüt olarak incelenen TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde yatarak tedavi gören hastaların tüm sağlık ve sosyal hizmetler konusundaki algılamaları uygulanan anket ile belirlenmeye çalışılmış ve elde edilen verilerin toplamı ışığında Merkez'in imaj tespiti gerçekleştirilmiştir. Araştırmada da görüleceği üzere hastalar, sunulan tıbbi, psiko-sosyal ve mesleki rehabilitasyon hizmetleri ile hastanenin fiziki şartları hakkında olumlu görüşlere sahip olduklarını ve memnuniyetlerini ortaya koymuşlardır. TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi sunduğu tüm hizmetlerle olumlu bir imaja sahiptir şeklinde bir değerlendirme yapmak, istatistiksel verilere göre uygun ve doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
152 SUMMARY For cooperates one of the most rapid aspects of external environment is a techonological environment. This dynamical structure of techonological environment presents not only great apportunities to cooperates but also puts the presence of cooperatus into a danger. Following daily upgraded techonology, producing material and services towards the expectation of a target mass, increasing production quality and decreasing production costs provide cooperates advantages in order for them to be different in an intensive competition. By emphazising these differences among the most duties of public relations management are developing security for a target mass, creating approval, proving support and there by increasing images of changing cooperates taking a role in maximazition of profitableness. In a sense, information exchange which is necessary for important function of information and directing management function for organizations can only be realized by public relations. In this competitive environment cooperates uses each other's similar recognition strategies. Here a distirguishing point is the image of cooperate. Cooperate image not only lead message to be perceived, but it also allows a cooperate presenting a message to be prefferable over other. Cooperate image in a chain of its communication with its environment leads messages to rapidy reach to perciever from a source, a perciever to readily accept this message and rapid feedback process. In communication process cooperate image can be a driven force. Because cooperates can use the most latest technology, the best quality personel and the most modern technology. However, none of them is a distinguishing aspect of cooperates. Today cooperate image is one of the most specific selection rationale. A plan of cooperate image first provide the recognition awareness and preference of the relevant firm and then the maintenance of this choice with its persuative commucatien technique. The best summarization of this point is as fallows:153“The more you are to be recognizable, the more respect you gain. Awareness tasters familiarity, familiarity fasters popularity.”Cooperates that establish well its image are known as“respectful!”,“thrusfull”,“can work together”,“can provide a better future”and so an in a public view. It has been assumed that cooperatus involved in such public relations in a same atmosphere can be aware of their responsibilites for social environment. Cooperates that completed their transaction with a little cost in the periods of social crises and economical dillemas are those that gained public support with their image in their back. As a result, today cooperatus well recognize the necessity of a better image in order to be have a better and firmer place in front of target mass by, realizing the fact that, it is not sufficient for them to develop only their products. The ultimate goal of public relation efforts is to create better cooperated image and to maintain this positivity. In this study the perceptions of patients who hospitalized at Turkish military Force (TSK) Rehabilitation and Care Center, which was chosen as a sample model, on the where medical and social services were examined by a means of an inventory. The image of this center was evaluated in light of the relevant research findings. As can be seen in this research the patients had positive perspectives and satisfaction on the presented medical, psycho social and vocational rehabilitation services as well as physical environment of center. Evaluations for whether TSK Rehabilitation and Care Center has a good image in regard to its presented services or not can be confirmed or true according to statistical finding in this research. «£-