Kurum imajının yaratılmasında vizyon yönetiminin etkilerinin incelenmesi ve Ford Otosan işletmelerinde bir uygulama
Examination of the effect of vision management as a factor on creating the institution's image and an application in Ford Otosan company
  1. Tez No: 143952
  2. Yazar: SEVİNÇ ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KURUM İMAJININ YARATILMASINDA BÎR FAKTÖR OLARAK VİZYON YÖNETİMİNİN ETKİSİNİN İNCELENMESİ VE FORD OTOSAN İŞLETMESİNDE BİR UYGULAMA Sevinç ERYİGİT İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2004 Danışman: Prof. Dr. İnan ÖZALP Küreselleşmeyle birlikte günümüzde, insanlığın ilgi, ihtiyaç ve beklentileri sürekli farklılaşmakta, rekabet artmakta ve pazar koşullan zora sürüklenmekte, daha bir çok etken sahnede yerini almaktadır. Bu değişime ayak uydurmak, aynı renkleri taşıyan kalabalığın arasından farklı bir renkle göze batmak ve krizlerin çöküşler getirdiği dönemlerde dimdik ayakta durabilmekle mümkündür. Buna paralel olarak, işletmelerin başarısının, güçlü bir kurum imajı oluşturulmasına bağlı olduğu görülmeye başlamıştır. İşletmelerin güçlü bir kurum imajım oluşturabilmeleri için önemli bir faktör de, etkili bir vizyon geliştirmektir. Büyük basanlara ulaşmış güçlü bir imajı olan işletmelere bakıldığında, hemen hepsinde olan ortak yön; kim olduklarını, ne yaptıklarım ve niçin yaptıklarım bilmeleridir. İşletmede paylaşılan bir vizyonun olması başanyı arttıran unsurlardandır. Bu amaçla işletme yönetiminin ana sorumluluklanndan birisi, sürekli olarak işletmenin vizyonunu, çalışanlara iletmek ve bu vizyonun işletme için çalışan herkes tarafından paylaşılmasını sağlamaktır. Paylaşılan bir vizyon, çalışanların işletme hedeflerini gerçekleştirmede tek bir vücut olarak çalışmasını sağlayacak, bu yolla oluşturulan güçlü örgüt kültürü çalışanlar üzerindeki iç imajı olumlu etkileyecektir. Bilginin en önemli güç haline geldiği günümüzün küresel dünyasında işletmelerin; vizyonu, misyonu, amaçlan, hedefleri, hakkında hedef kitleleri bilgilendirici özelliğe sahip güçlü bir kurum imajı anlayışına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY EXAMINATION OF THE EFFECT OF VISION MANAGEMENT AS A FACTOR ON CREATING THE INSTITUTION'S IMAGE, AND AN APPLICATION IN FORD OTOSAN COMPANY Sevinç ERYÎ?İT Administiration Mainscience Branch Anadolu University Social Sciences Institue, January 2004 Supervisior :Prof. Dr. înan ÖZALP With the globalization, expectation, need and interests of people are continually differentiating,competing is increasing and the market conditions are blown into difficulty, some more factors appear on the stage. It is possible to faal in step only by attracting the others with a different colour in a crowd, which is carriying just one colour, and standing during the crises which brings collapses. In paralel of this, it became available that creating a strong institution image for the success of enterprise, Another important factor for creating a strong institution image is to develop an effective vision. When we look at the successfull enterprises which have strong image, it is abvious that they all know who they are, what they do and why they do. Having a shared vision in the enterprise is a factor increasing succes.With this purpose, one of the main responsibilities of enterprise management is to convey the vision of enterprise continually to the workers and for the enterprise;to make the workers share this vision. A shared vision provides working as one bady in reaching the enterprise targets, the organization culture created by this way effects the interior image positively on workers. Todays global world where information became the most important power, enterprises need a strong instituon image thought which informs target mess abaut its vision,mission,aims and targets.