Küreselleşme sürecinde neoliberal politikaların kalkınma üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
The effects of neoliberal politics on development in the process of globalization: Case of Turkey
- Tez No: 333373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Neoliberalizm, yeni sermaye birikimine uygun düzenlemeleri içeren politikalar bütünüdür ve 1980'den itibaren, dünya çapında ekonomik ve siyasi işleyişi yeniden düzenleyerek birçok kavramın içeriğini yeniden oluşturmuş ve bunları azgelişmiş ülkelere benimsetmiştir. 1980 öncesi dönemin sanayileşmeye odaklı, bölüşümü dikkate alan kalkınma anlayışı yerini esas olarak makro göstergelerde iyileşmeye odaklı, bölüşüm üzerinde durmayan bir kalkınma anlayışına bırakmıştır. Böylece kalkınma, büyüme oranı, işsizlik, borç oranı, dış ticaret ve enflasyon göstergeleri ile tanımlanır olmuştur.Neoliberalizm, uluslararası kurumların baskın belirleyiciliği ile birlikte, ?ülkenin üretim kapasitesi ve üretim teknolojisinin artması, bölüşümün daha adil olması ve daha iyi yaşam koşullarının sağlanması, siyasal arenada eşitlik ve adaletin sağlandığı kendine yeter bir ekonomiye sahip olunması? olarak tanımlanan kalkınmanın gerçekleşmesini engellemiştir. Ayrıca neoliberal ?kalkınma? anlayışının beklediği makro ekonomik göstergelerde olumlu sonuçlar da sağlanamamıştır. Hem kalkınma hem de makro ekonomik göstergelere olumsuz etki yaparak ülkenin ekonomik ve siyasal yapısını biçimsizleştirmiş, ülkenin uluslararası kurumlara bağımlığını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Neoliberalizm is the whole of the politics consisting of arrangements which are appopriate to new capital accumulation. Since 1980, it reconstituted the content of many concept by reorganizing the economical and political operations worldwide and made the under-developed countries adopt this. The insight of development which is focused on industrialization and took into account apportionment gave its place to a insight of development that basically focuses on developments in macro-economic, while not paying attention on apportionment. Therefore, development started to be defined by some indicators like growth rate, unemployment, debt ratio, foreign trade and inflation.By the dominant decisiveness of international instutions, neoliberalism prevented the realization of development which is defined as ? the increase in the production capacity and production technology of the country, a more fair apportionment, better life conditions, equalization in the politics and a self-sufficient economy where justice is provided.? Furthermore, positive results in macro-economical indicators which are expexted by insight of neoliberal ?development? could not be provided. Affecting not only development but also macro-economic indicators, it deformed the economical and political structure of the country and made it more dependent to international institutions.