İzmir'de kadın hareketi (1928-1978)
Women movements in İzmir (1928-1978)
- Tez No: 146269
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın başlangıç amacı, İzmir'de 1928 ve 1978 arasında gerçekleşmiş olan kadın hareketlerini aramaktır. Çalışmanın daha ileri aşamalarında, kadın hareketinin niteliği sorgulanmış; izmir ve Türkiye'deki kadın hareketlerinin gelişme çizgilerinin, periyodik politik hareketlerle ilintili olup olmadığı irdelenmiştir. Daha ötesi bu çalışma boyunca özellikle 1928- 1950 arasındaki dönemlerde; batılılaşma-modernite ve çağdaşlık kavramlarıyla kadın hareketi ve İzmir kadınlarının aktiviteleri ve ideolojik biçimlenmeleri izlenmiştir. Bu yolla da; Türkiye kadirimin biçimlenmesi tartışılmıştır. Bu amaçla İzmir'de yayınlanmış olan Anadolu Gazetesi bu açıdan incelenmiş, yeni kadın imajının nasıl şekillendirildiği gösterilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kadın hareketi, Batılılaşma, İzmir, Cinsiyetlendirme, Toplumsal cinsiyet, Kadın politikaları,
Özet (Çeviri)
This thesis is aiming at to search on 'Women Movements in İzmir' between 1928 and 1978 on the first stage. As a further point, the research is targeting to ask whether the Izmir's and also Turkey's women movement is related to the structural political periods of Turkey, by investigating the quality of the 'women movements'. The point is developed to considering into difference of the concepts as 'Westernization-modernization and contemproraryness'; and to search on the activities, movements and bodying as ideologically of Izmir's women during the period froml928 to 1978. As a consequences of all discussions, the thesis is rediscussing the reproducing of the image of the Turkish women. The research searced on "Anadolu GazetesF (Anadolu Newspaper's writers and authors; by asking how the new image of women is used to be shaped. KEYWORDS: Women movement, Westernization, İzmir, Gender- ization, Women politics