Aydın ve İzmir'de suç mağduru kadınlara sosyal hizmet ekseninde sunulan psiko-sosyal rehabilitasyon hizmetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of psycho-social rehabilitation services provided to female victims of violence in the context of social work in Aydin and Izmir
- Tez No: 592208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kadına yönelik şiddet en temelinde insan hakları ihlali ve suçtur. Suç mağduru kadının şiddetten uzak bir hayat kurabilmesi için devletin sunduğu kurumsal desteklere ihtiyaç duyduğu kabulü ve kadın hakları hareketi yeni sosyal hizmet kuruluşlarının açılması sürecini başlatmıştır. Türkiye'de kadın konukevleri 1990'lı yıllardan beri hizmet vermektedir. ŞÖNİM birimleriyse 2012 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan kuruluşlardır. Sosyal hizmet kurumlarından destek alan mağdur kadının kendisini güçlü/yapabilir hissetmesi, psiko-sosyal destek ve hukuki danışmanlık alması, sosyal yardımlardan faydalanması, istihdam edilmesi gibi konular hizmetlerin değerlendirilmesinde önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmayla sosyal hizmetler ekseninde suç mağduru kadınlara sunulan hizmetlerin belirlenmesi, hizmetlerin mağdur kadınların güçlenme ve iyileşme süreçlerine ilişkin katkısının tespit edilmesi ve uygulama önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma ile sosyal hizmet kuruluşlarına başvuran ya da yönlendirilen suç mağduru kadınların hizmetleri algılama biçimlerine, güçlenme süreçleri ve psiko-sosyal rehabilitasyon süreçlerine dair bilgiler elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu araştırmada suç mağduru kadınların tecrübelerinin anlaşılabilmesi için nitel veri toplama tekniklerinden biri olan derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2018 yılı Ocak ayından 2019 yılı Mart ayına kadar kuruluşlardan hizmet alan suç mağduru kadınlardan oluşturulmuştur. Tezin hedeflerinden hareketle gerçekleştirilen argümanlara göre, konukevlerinde sunulan hizmetler gelişime açık olmakla birlikte, mağdur kadınların güçlenmesine katkı sunmakta ve farklı kuruluşlarda çoğunlukla benzerlik göstermektedir. Yaklaşık 30 yıldır hizmet veren sosyal hizmet kuruluşu olan konukevlerinde verilecek hizmetler yasal mevzuat ile belirlenmiştir. Bakanlık ve Belediye konukevlerinde benzer donanıma sahip meslek elemanlarıyla, birbirine çok yakın hizmetler üretilmektedir. ŞÖNİM'in, yeni bir kuruluş olması nedeniyle, hizmet içeriği, yöntemi ve takip edilecek süreçlerin standartlaştırılabilmesi için zamana ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The violence against women, on the basis, is a breach of human rights and a crime. The acceptance of govermental institutional supports are needed to build a life far away from violance for victimized women and women right acts have started the process of opening new social work institutions. In Turkey, women shelters have been in service since 1990's. Also ŞÖNİM units are institutions which have started serving since 2012. Subjects such as victimized woman who is supported by social services feeling strong/able, getting psychosocial support and legal counselling, benefiting social aids, being employed are taking important place in evaluation of services. Study aims to determine services provided in context of social work to victimized women, contribution of empowerment and healing processes and developing practice advices. Study intends to get information about perception of social services, strengthening and psychosocial rehabilitation process of applicant or directed women to social services. In this study in-depth interview ,one of the qualitative data collection technique, is used for understanding the experiences of victimized women. Study sample's created with the crime victimized women who took service from institutions from January 2018 to March 2019. To the arguments based on the aims of thesis; services in women shelters are open to improvement as well as contributing empowerment of victimized women and often resemble with different institutions. Services provided by women shelters that have been in service for 30 years and determined with legislation. Ministry and municipality women shelters produce approximate services with similar equipped employees. ŞÖNİM, being a new institution, requires more time to standardize service contents, methods and process to be followed.