Yeni Şark Gazetesi'ne göre Milli Mücadele'de Batı Cephesi (1921-1923)
Western front in Turkish National Struggle based on Yeni Şark Newspaper (1921-1923)
  1. Tez No: 576141
  2. Yazar: HULKİYE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASAF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Milli Mücadele Basını arasında adı pek de zikredilmeyen gazetelerden biri de Yeni Şark gazetesidir. Yeni Şark, 3 Ekim1921-6 Şubat 1923 yılları arasında İstanbul'da Rauf Ahmet (Hotinli) Bey tarafından çıkarılmıştır. Gazete, bir buçuk senelik yayın hayatı boyunca Türk milletini, siyasi, askeri, iktisadi, edebi konular da bilgilendirdiği gibi kadın hakları, spor, sağlık gibi konularda da halkı aydınlatmıştır. Yeni Şark, çıktığı dönem itibariyle daha ziyade Anadolu'da Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlayan Milli Mücadele hareketi ile ilgili haberlere yer ayırmıştır. Gazete, bilhassa Sakarya Savaşı sonrasından Lozan Konferansı'nın ilk etabına kadar bütün askeri ve siyasi gelişmeler hakkında önemli bilgiler vermiştir. Gazete, Mustafa Kemal Paşa ve hareketi lehinde haber yapmış ve Milli Mücadele'yi desteklemiştir. Özellikle gazetede 1921'den sonra Batı Cephesi ile ilgili bilgilere geniş yer ayrılmıştır. Bu çalışmada da, Batı Cephesi ile ilgili askeri ve siyasi gelişmelerin Yeni Şark'a nasıl yansıdığı ve bu konuyla ilgili hangi haberlere yer verildiği gözler önüne serilmiştir. Ankara ve Atina hükümetlerinin askeri ve siyasi durumları, İtilaf devletlerinin barış teşebbüsleri, Ankara ve Yunan hükümetlerinin barış girişimleri, Yunan kamuoyunun yapılacak barış görüşmelerine bakış açısı, Yunanlıların işgal bölgesinde yaptığı yağma ve mezalimler, Büyük Taarruz süreci, İzmir yangını, Yunanistan'ın mütareke isteği, Yunanlılarla Trakya Meselesi, Mudanya Konferansı süreci ve Mudanya Mütarekesi ile ilgili konular gazetede ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir. Gazete, padişah ve işgal kuvvetlerinin baskılarının yoğun olduğu İstanbul'da milli hareketi desteklemiş, Türk milletini yapılan bu mücadeleden layıkıyla haberdar etmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the newspapers which is not mentioned among the National Struggle Press is Yeni Şark newspaper. Yeni Şark was published by Rauf Ahmet (Hotinli) Bey in İstanbul between October 3, 1921 and February 6, 1923. Throughout its one-and-halfyear publication period, the newspaper enlightened the public about women's rights, sports, and health besides informing the Turkish nation of political, military, economic, literary issues. By the beginning of its publication, Yeni Şark rather gave coverage to the news about the National Struggle Movement launched under Mustafa Kemal Pasha's leadership in Anatolia. The newspaper gave important information about especially all military and political developments from the Battle of Sakarya to the first stage of the Lausanne Conference. The newspaper made news in favour of Mustafa Kemal Pasha and his movement, and supported the National Struggle. Especially, a wide coverage was given to the information on the Western Front in the newspaper after 1921. In this study, it is revealed how the military and political developments related to the Western Front are reflected and what news on this subject are included in Yeni Şark. The military and political conditions of Ankara and Greek governments, the peace initiatives of the Entente States, the peace initiatives of Ankara and Greek governments, the perspectives of the Greek public on the peace negotiations, the Greeks' plunder and atrocities in the occupied region, the course of the Battle of Dumlupınar, the Fire of İzmir, Greece's desire for a ceasefire, the issues related to the Thracian Problem with the Greeks, the course of the Mudanya Conference and the Mudanya Armistice are covered in detail in the newspaper. The newspaper supported the national movement in Istanbul, where the oppression by the Sultan and the occupation forces was intense, and duly informed the Turkish nation about this struggle.