Arab perception of Turkish Arab relations in respect to Arabic political writings (The case of Egypt)
Arap politik yazarların bakış açısıyla Türk Arap ilişkileri (Mısır özel örneği)
- Tez No: 146287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Arap dünyasında, Türklere olan bakış açısını ele almaktadır. Arapların Türklere olan bakış açılan farklı nedenlerden dolayı zamanla değişiklikler geçirmiştir. Zaman zaman yüksek tansiyonlu, zaman zaman gerilimi az olan ilişkilerin kökü uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Giriş bölümünde, ilişkilerin sonucunda ortaya çıkan imajların zaman ve olaylara bağlı olduğu anlatıldıktan sonra üç bölümün birincisi olan tarihi arka plan adı altındaki birinci bölüm başlar. Uzun yıllara dayanan Türk Arap ilişkilerinin temeli ilk tanışma günleri, ortak tarihleri anlatılmaktadır. Burada fazla detaya girmeden özet bir şekilde konu ele alınmıştır. Arkasından gelen ikinci bölümde genel olarak Orta Doğu ele alınmaktadır ve buradaki ülkelerin çoğunun halkının ve yazarlarının Türklere olan bakış açılan verilmiştir. Arkasından gelen Mısır bölümünde de Mısır özel örneği ele alınmaktadır ve neden Mısır özel örneğinin sorusuna cevap vermektedir. Sonucu da üçüncü bölümün sonuna kısaca yazarların Arab Türk ilişkilerindeki düşünceler ve kısaca çıkış yollan ve yeni formüllere yer verilmektedir. Bu bağlamda bu tez çalışmasında zaman zaman Türklere olan pozitif imajların neden zedelendiği cevaplanmaktadır. Bu çalışmanın bütün amacı tarihi olayları gözler önüne sererek Ortadoğu daki Arapların Türklere olan bakış açılarını ve zamanla değişen imajı gözler önüne sermektir. Hicaz Orta Doğu İslam V,
Özet (Çeviri)
This study is aiming to show the images of Turks in the Arab world. To understand the reasons of the images historical background and events are given in this study. It consists of three parts after the introduction that is included to answer the reasons that affect the images in history. The first part following it that is named“historical background”identifies the beginning of the relations and the development of the relations between the Turks and the Arabs. The second part is about the Middle East in general, that gives an importance of the Middle East in history. In this part the relations after the Ottoman Empire between Turks and the Arabs is studied. The image of Turkey among different countries in the Middle East is taken up. At the third part, case of Egypt is studied, because Turkey and Egypt have some similarities and Egypt has an important role in Middle East. The image in Egypt among the Turks can be seen clearly. The thesis ended by a part that comes after the third part. In this final part it is given the last image in the Middle East, also the solutions and discussions to re establish a new positive image according to both sides. All the study is to show the image that is created during long years in the history of Arab Turkish relations. Of course there exist several factors which are many thinks that have effected the relations but the most important of them are taken up.