Changing United States foreign policy after September 11 in the context of security with special reference to Turkey
11 Eylül sonrası güvenlik bağlamında Amerika'nın değişen dış politikası ve özelde Türkiye'ye olan etkisi
  1. Tez No: 146286
  2. Yazar: TOLGA BURAK AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez 11 Eylül olayları ardından Amerika'nın değişen dış politikasını güvenlik bağlamında incelemek ve ortaya çıkan değişikliklerin özelde Türk- Amerikan ilişkilerine etkilerini belirleyebilmek amacıyla yazılmıştır. Tıpkı II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan ve savaşın kaderine etki eden Pearl Harbor baskının sonuçlan gibi 1 1 Eylül olayları da bu yüzyılın en çok tartışılan ve etkisi daha uzun yıllar sürecek gelişmelerin başlangıcını oluşturmaktadır. ABD Başkam Bush'un 17 Eylül 2002 tarihinde gerçekleştirdiği ulusa sesleniş ve ardından yayınlanan yeni 'Milli Güvenlik Stratejisi' bu yüzyılda yaşanması muhtemel olayların bir çerçevesini çizmektedir. Bu bağlamda, birçok bilimsel yayın, yazılı ve görsel basın taranarak Bush Doktrininin temelini oluşturan Milli Güvenlik Stratejisini anlamaya ve anlatılmaya çalışılmıştır. Yeni Milli Güvenlik Stratejisi' nin getirdiği değişiklikleri ve Türk- Amerikan ilişkilerine muhtemel etkilerini daha iyi anlayabilmek için Amerika' nın dünya sahnesine çıktığı 19. yüzyılın başından başlanmış, Osmanlı Devleti ve Türkiye ile olan bu dönemdeki ilişkileri de değerlendirilmiştir. ABD'nin geçmişten günümüze değişen dış politikasını ve bu politikaların Türkiye ile olan ilişkilerine etkilerini daha iyi anlatabilmek için tez dört kısımda ele alınmıştır. Birinci kısımda güvenlik kavramı ve uluslararası sistemde güvenliğin nasıl algılandığı üzerinde durulmuştur. İkinci kısımda Soğuk Savaş öncesi ve Soğuk Savaş dönemi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Soğuk Savaş sonrası ele alınmıştır. Tez de dördüncü ve son kısma 21. yüzyılda uluslararası sistemin tanımlanması ve 9/11 olaylarının neden ve sonuçlan üzerinde durularak başlanmıştır.9/1 1 sonrası Amerikanın değişen dış politikası güvenlik bağlamında incelendikten sonra Türkiye ile olan ilişkilerine muhtemel etkisi üzerinde durulmuştur. Bu tez araştırmacılara Türkiye'nin ulusal çıkarlarını mutlaka etkileyecek 1 1 Eylül sonrası gelişmeleri anlamalarına yardımcı olabilir. Anahtar Kelimeler Kanat Ülkesi Güvelik Devleti Seçimsel Demokrasi Oligarşik Cumhuriyet Barış için Ortaklık Cephe Ülkesi VI
Özet (Çeviri)
This thesis is aiming to examine the changes in the United States foreign policy respect to security after September 1 1 and determine the effects of the changes for Turkish- American relations. September 11, which is the most discussed and its influence continues for a long time, is the beginning of new developments in international arena; similar to the Pearl Harbor Raid that changed the faith of the World War n. The possible progresses framework are drawn by President Bush's address to the nation on 17 September 2002 as well as the new 'National Security Strategy' which was appeared after Bush's statement. In this respect, several scientific articles, published or unpublished periodicals, and electronic media are examined to comprehend and explain the 'National Security Strategy'. The Thesis starts with the raising of America in 19th century and the Turkish- American relations dating back to the Ottoman State to understand the impacts of the change that emerged by the new National Security Strategy (NSS) and possible effects of this new strategy to the Turkish- American relations better. The thesis is divided into four chapters to explain the changing in the American foreign policy from past to present and its influence on the relations with Turkey. In the first chapter, the concept of security and the perception of security in the international system are examined. Second chapter focuses on the periods before and during Cold War. In the third part, the post-Cold War characteristics is examined, followed by the fourth and the last chapter, which starts with the definition of international system at the opening of the new century and then continues with the reasons and results of the 9/11. In the last part of the third chapter, changing American foreign policy is examined with respect to security and followed by possible impacts of these changes to the relations with Turkey. This thesis might help to the researchers to comprehend post-September 1 1 developments, which will have definite impacts on Turkish national interest. Key Words Flank Country Security State Electoral Democracy Oligarchic Republic Peace for Partnership Frontline Country