Kırgızistan'da özelleştirme uygulamaları ve bu uygulamaların çalışanlar üzerinde etkisi
Privatization in Kyrgyzistan and effects of privatization on workers
  1. Tez No: 146332
  2. Yazar: İBRAHİM MAMASALİEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TÜMER KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde hızla değişen dünya düzeniyle birlikte tüm ülkelerin bu değişime ayak uydurması zorunlu hale gelmiştir. Özellikle son zamanlarda yaygın bir şekilde uygulanan yeniden yapılanma çalışmalarıyla birlikte tüm organizasyonlar hızla küreselleşen dünyada ayakta kalabilmek, rekabet edebilmek ve daha iyi ürün yada hizmet sunabilmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Tüm bu gelişmelerle birlikte özel sektör organizasyonlarının yanı sıra kamu sektörü organizasyonlarında da yoğun bir değişme ve yenileşme çabası yaşandığını görmekteyiz. Çünkü ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin ve insanlara verdiği değerin kamu politika ve hizmetleriyle doğrudan ilişkili olduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle özelleştirme faaliyetlerinde yer alan örgütsel küçülme stratejilerinin seçimi ve uygulaması oldukça önemlidir. İyi bir insan kaynakları yönetimi ile özelleştirmenin çalışanlar üzerindeki etkisi azalır. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde özelleştirme kapsamlı olarak ele alınmıştır. Bu bölümde özelleştirmenin tanımı özelleştirmenin amacı, özelleştirme yöntemleri açıklanmış ve özelleştirmenin önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde özelleştirmenin tarihi gelişimi ve Dünya' daki özelleştirme uygulamalarına değinilerek ülke örnekleri verilmiştir. Üçüncü bölümde Kırgızistan'da özelleştirme uygulamaları üzerinde durulmuş. Ayrıca özelleştirmenin yasal çerçevesi, özelleştirme programları ve gerçekleşen uygulamalar incelenerek genel bir değerlendirme yapılmıştır. Dördüncü bölümde özelleştirme uygulamalarının çalışanlar üzerindeki etkileri ele alınarak sonuçlarına ilişkin analiz ve bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, because of rapidly changed world order, all of the countries niust follow this change. Especially in last days all organizations in rapidly globalized world to can be stand, to can be compete and can be offer more good product or service is worked together with extensively operated downsizing studies. Together with all of the developing, we see that the public sector organizations life extensively change and restore effort, because we think that development level of countries and the countries esteem to their peoples related directly with public politics and services. For the reason selection and operation of downsizing strategies in restructuring is very important. Effects on workers of downsizing will decrease with Human Resources Management. Studies of thesis from four chapters. Privatization is extensively studied in the first chapter. In this chapter is expressed definition of privatization, privatization aims, methods of privatization and is talked about importance of privatization. In the second chapter is touched on historical progress of privatization and is talked about privatization in the world, given samples of countries. In the third chapter is detailed taken privatization in Kyrgyzstan. Besides is touched on lawful frame of privatization, privatization programs and materialized privatization applications. Effects on workers of downsizing is expressed in the fourth chapter. In the last chapter is talked about analyze and knowledge with deal operation and consequences of downsizing in the private sector.