Kırsal kesimde yaşayan kadınların mesleki eğitim ihtiyacı
The professional education requirement of the women who living in the rural area
- Tez No: 146353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİME ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma kırsal kesimde yaşayan kadınların mesleki eğitim ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma, Çorum iline bağlı Mikrohavza Projesi için seçilmiş merkeze uzak 5 köy ile, merkeze yakın 5 köyde 12 ay boyunca yaşayan 14 yaş ve üzeri yaşlardaki kadınlar üzerinde yürütülmüştür. Araştırma örneklemini oluşturan 193 kadından Mikrohavza Projesi için seçilmiş merkeze uzak köylerde yaşayan 103 kadın 1. grubu, merkeze yakın köylerde yaşayan 90 kadın da 2. grubu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan kadınların yaşlarının çoğunlukla 30-49 yaş aralığında yer aldığı, kadınların ve eşlerinin çoğunluğunun ilkokul mezunu olduğu ayrıca sosyal güvencesi olan kadınların ve evli olanların oranının hemen hemen iki grupta da birbirine yakın olduğu saptanmıştır. Kadınların geçim kaynaklan incelendiğinde, 1. gruptakilerin çoğunluğunun sebzecilikle ve meyvecilikle, 2. gruptakilerin çoğunluğunun ise tarla bitkileri ve büyükbaş hayvancılıkla geçimlerini sağladıkları tespit edilmiştir. Kendilerine ait toprağı olan kadınların oranının düşük olduğu görülürken, bağ-bahçesi, tarlası ve serası olanların oranının 1. grupta daha fazla olduğu saptanmıştır. Kadınların hayvan varlıkları incelendiğinde ise, 2. gruptakilerin % 67,8 oranla büyükbaş hayvan varlığı oranının 1. gruba göre, 1. gruptakilerin % 49,5 oranla kümes hayvan varlığı oranının 2. gruba göre fazla olduğu bulunurken (p < 0,001), hayvanların bakımını % 68,1 oranla evin hanımının üstlendiği, özellikle bu durumun 2. grupta daha fazla oranda olduğu görülmüştür. Kadınların ve ailelerinin % 85,0 oranla tarımsal ürün elde ettiği ve % 52,6 oranla tarımsal aracının olduğu, bunun da % 90,1 oranla traktör olduğu, sadece 2, gruptaki kadınların ve ailesinin % 30,9 oranla süt sağım makinesine sahip oldukları saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan her iki grupta da sebzeciliğe olan ilgi oranlarının birbirine yakın olduğu görülürken, 1. grupta meyveciliğe, arıcılığa ve seracılığa olan ilginin 2. gruba göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kadınların tarım ve hayvancılık dışında kalan zamanlarında üretime yönelik olarak % 66,3 oranla örgü-dantel yaptıkları, % 44,6 oranla da konserve, reçel, turşu,vb. yapımıyla uğraştıkları ve bu işleri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapanların oranının çoğunlukta olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan kadınların büyük bir kısmının şu anda yörelerinde yapılmakta olan el sanatlarından en çok oya yaptıkları, iletişim ve medya araçlarından da en çok televizyonu takip ettikleri bulunmuştur. Yine kadınların büyük bir çoğunluğunun hem tarım ve hayvancılıkla ilgili, hem de tarım ve hayvancılık dışında kalan zamanlan için kurs istedikleri görülmüştür. Kurs almak isteyen kadınların çoğunluğu kursu uzmanlardan, köyde uygulamalı olarak ve % 59,6 oranla İl Tarım Müdürlüğü, % 56,3 oranla da Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından kurs verilmesini istedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has made planning and executing for the determination the womens professional educations who are living in the rural society. And this research has made on the 10 villages which are selected for“ microhavza project Çorum ”. And 5 villages of these 10 villages are near to the Çorum, 5 villages of these 10 villages are far from the Çorum. Also selected some womens from this villages who are living 12 months in there. They are at least 14 years old and upper. İn this research our populations are 193 womens. And in this populations first group is 103 womens are from the near villages to Çorum, second group is 90 womens are from the far villages from the Çorum. The womens in the research are between 30 or 49 years old majority. The womens and their husbands are graduated from primary school. And in two groups there are same amount womens who have been married and have assurances. When examining women's livehood sources, In first group generally dealing with vejetables and fruits. On the other side in second group generally dealing with agriculture and stock-breeding. It seems that, In first group the rate of land owner womens are less than the rate of geen house and field owner womens.