Trikotaj endüstrisinde çalışan ortaöğretim mezunlarının mesleki yeterliliklerinin belirlenmesi ve yeterliliklere dayalı bir program modeli
Determination of professional Qualifications of high school graduates working in the knitting industry and a program model based on the qualifications
- Tez No: 146354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZDER, YRD. DOÇ. DR. NEŞE GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgü Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, meslek liseleri düzeyindeki okullarda trikotaj alanı için eğitim programı modeli hazırlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini, Ankara ve İstanbul il merkezlerinde bulunan ve sanayi odalarına bağlı küçük, orta ve büyük ölçekli otuziki triko işletmesi oluşturmaktadır. Örneklem seçilmeden tüm işletmeler araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma trikotaj sanayinde çalışan uzman kişilerin görüşlerine dayalı olarak hazırlanmıştır. Trikotaj eğitimi program modelinin oluşturulmasında, trikotaj alam için görev gruplarım belirlemek amacıyla uzman kişilere iş analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda“kalıpçı, makineci, overlokçu, remayözcü, stilist ve bilgisiyarcı”dan oluşan altı görev grubu belirlenmiştir. Belirlenen bu görev gruplarının yeterlilik durumlarının önem derecelerinin tespiti ve iş tanımlan için işletmelerdeki konu ile ilgili uzman kişilere“Kalıpçı, Makineci, Overlokçu, Remayözcü, Stilist ve Bilgisayarcı”görev gruplarını içeren anket uygulanmıştır. Toplanan veriler, SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Frekans, yüzde ve aritmetik ortalamaları hesaplanarak tablolaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgu ve yorumlara göre, altı görev grubuyla ilgili mesleki yeterliliklerin büyük çoğunluğunun çok gerekli ve gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Çıkan bu sonuçlar doğrultusunda trikotaj alam için eğitim programının genel yapısı oluşturulmuştur. Program tasarlanırken her bir görev dalı için uzmanlık eğitimi esas alınmış, bununla birlikte farklı bir görev yan dal olarak seçilmiştir. Ayrıca trikotaj eğitimi programı, ilköğretim mezun olanlarına meslek edindirmek amacıyla bir sertifika programı olarak önerilmektedir. Hazırlanan program modelinin uygulanması sonucunda trikotaj eğitimi alanından mezun öğrencilerin istihdam edilmelerinin daha kolay olmasıyla birlikte iş yaşamlarında daha başarılı ve verimli olacakları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to prepare an education program model for knitting section at the level of vocational high schools. The medium of the research is formed by the thirty-two middle- and large- scale knitting factories, which are registered to the chambers of industry, and are located in the city centers of Ankara and Istanbul. Before samples are selected, all of these factories are included. The research is prepared based on the opinions of the specialists. In the formation of knitting education program model, job analysis was applied to the specialists to determine function groups (i.e. job titles) for knitting field. To rank importance grades of the qualifications of those function groups that were determined at the end of the analysis, and for job descriptions, a questionnaire was applied to the specialists of the subject at the factories. The collected data were analyzed by using the SPSS package program. Frequency, percentage, and mean values were calculated and tabulated. The results show that majority of the professional qualifications related to the six function groups were considered“very required”. The general framework of knitting education program was built according to the obtained results. Expertness education for each function branch was taken as a basis during designing the program framework; and another function branch is chosen as secondary branch. This knitting education program may be considered a certificate program to make elementary school graduates acquire job as well. It is thought that employment of the students who graduate from knitting section will be easier and they will be more successful and productive.