Lise düzeyi kimya kitaplarının elektrokimya kısımlarının, fen okur yazarlığı, yanlış kavramlar ve okunabilirlik yönünden analizi
Analysis of high school textbooks about science literacy, misconceptions and redability electrochemistry
- Tez No: 146355
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET LİSE DÜZEYİ KİMYA KİTAPLARININ ELEKTROKİMYA KISIMLARININ FEN OKURYAZARLIĞI, YANLIŞ KAVRAMLAR VE OKUNABİLİRLİK YÖNÜNDEN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Emel GÜNHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınlan lise düzeyi kimya ders kitapları ile Kanada, Fransa ve Amerika'da okutulan lise düzeyi kimya ders kitaplarının elektrokimya ile ilgili bölümlerini okunabilirlik, fen okur yazarlığı ve yanlış kavranılan açısından analiz etmektir. Bu ders kitapları üzerine yapılan analizlerimizin tamamı kitapların elektrokimya ile ilgili kısımlan üzerinde yapılmıştır. Kitaplar okutulduktan ülkelerde lise düzeyinde okutulan genel kitaplardır. Amerika'dan temin edilen kitap dışındakiler seçilirken belli bir kriter aranmamıştır. Amerika'dan temin edilen kitap, yapılandırıcı öğretim yaklaşımına göre yazıldığı ileri sürüldüğü için özellikle seçilen tek kitaptır.Çalışmanın nihai amacı ise ders kitabı yazarlarına ders kitabı yazımı sırasında, öğretmenlere ise ders kitabı seçme konularında önerilerde bulunmaktır. Çalışmadaki amaç asla bu ülkelerin ders kitaplarının bir kıyaslaması değildir. Okunabilirlik düzeyini belirlemek için yapılan analizde FOG Testi kullanılmıştır. Fen okur yazarlığım sağlama açısından yapılan analizde bir ders kitabının fen okur yazarlığım sağlayabilmesi için içermesi gereken beş hedef belirlenmiştir. Daha sonra bölümün başından itibaren her dördüncü cümle işaretlenmiş ve fen okur yazarlığının bu hedeflerinden hangisine dahil edilebileceği belirlenmiştir. Son olarak bulunan değerlerden yaralanarak her ders kitabının bu beş hedefi yüzde kaçar içerdikleri hesaplanmıştır. Böylece her ders kitabının elektrokimya ile ilgili kısımlarının %25'i analiz edilmiştir. Yanlış kavramlar ile ilgili yapılan analizde, daha önce Sanger (1996)' in doktora tezi olarak sunduğu çalışması örnek alınarak yapılmıştır. Öncelikle daha önceki çalışmalarda tespit edilen elektrokimya ile ilgili yanlış kavramlar belirlenmiştir. Sonra, bu ders kitaplarının belirlenen yanlış kavramların oluşmasında etkili olup olmadığını belirlemek için şekiller, örnekler ve ifadeler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ANALYSIS OF HIGH SCHOOL TEXTBOOKS ABOUT SCIENCE LITERACY, MISCONCEPTIONS AND READABILITY ELECTROCHEMISTRY (M. Sc. Thesis) Emel GÜNHAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATION SCDENCES May 2004 The purpose of this study was to analyse Turkish Minister of Education Publisher's, Canadian, American and French high school chemistry texbooks' electrochemistry sections about science literacy, misconceptions, and readability. All of the analyses in this study were made in electrochemistry sections of these textbooks. The textbooks that analyzed are public high school level textbooks in their countries. Only the American textbook particularly chose because it was asserted to be organized for constractivist approach. Another purpose of the study was to give suggestions to textbook writers and teachers. It was never aimed to compare these textbooks.vıı In the analyse of the science literacy part of this study, the five aim of science literacy were determined at first. Then, every fourth sentences in the electrochemistry sections' were marked. Each selected sentence was assigned to one of the five literacy aim. At the end, ranges of the aims in every textbook were calculated from the outcomes. Thus, twentyfive percent of every electrochemistry sections of the texbooks were analyzed. The section about misconceptions was replicated the research done by Sanger (1996). Firstly the misconceptions that were indicated before were determined. Then, four textbooks were analyzed for examples of statements or drawings that could be misinterpreted by students and could foster common student misconceptions in electrochemistry. FOG procedure was applied to test the readability level of the books. At the end of the analyses the textbook that was organized for the constructivist approach gave favourable results for only one of three analyse.