Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında kuaförlük (Saç bakımı ve yapımı dersi) öğretim programının sektörün ihtiyaçlarını karşılama düzeyinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on determination the level of meeting the requirements of the sector of the hair dressing (Hair care and hair styling course) training program at the vocational and technical secondary education institutions
- Tez No: 146356
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN, PROF. DR. TÛBA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmada, Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında“kuaförlük”öğretim programının sektörün ihtiyaçlarını karşılama düzeyi değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Ankara merkez ilçelerinde bulunan toplam 1469 kuaför salonunda, çalışan kuaförler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, rastlantısal örnekleme yoluyla seçilmiş 150 usta ve usta öğreticidir. Bu araştırmada iki anket uygulanmıştır. Birinci anket sektörde uygulanan işlemler ve işlemlerin uygulama sıklığı için hazırlanmıştır, ikinci anket ise saç bakımı ve yapımı dersini alan öğrencilerin ne kadar yeterli olduklarını değerlendirmek için oluşturulmuştur. Veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sektörde uygulanan bazı işlemlerin saç bakımı ve yapımı dersi programın da yer almadığı anlaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda adı geçen programda bulunan uygulamalar ile sektörde yapılan uygulamaların birbirine paralel olduğu görülmüştür. Bununla birlikte öğrencilerin programda yer alan işlemlerde oldukça yetersiz oldukları anlaşılmıştır. Bu durumda, programın sektörün ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the research, the level of meeting the necessities of the sector for the teaching programme of“hairdressing”in vocatinal and technical education institutes has been evaluated. The surroundings of the research consist of the hairdressers working in total 1469 coiffeur saloons in central districts of Ankara. The examples of the research are 150 masters and master instructors chosen by randomly. Two surveys have been applied in this research. The first survey was prepared for the treatments applied in the sector and the application frequency of these treatments. And the second survey was prepared to evaluate the competence of the students taking hair care and design training programme. The data has been analyzed by SPSS package programme. As a result of the research, it is understood that some applications applied in the sector were not present in hair care and design training programme. Through the findings obtained, it is observed that the applications present in the aforesaid programme are in parallel with the applications done in the sector. Besides, it is understood that the students show notable incompetence in the treatment present in the programme. In this case, it is seen that the programme is very far from satisfying the necessities of the sector.