Çoklu zeka kuramının lise 1. sınıf öğrencilerinin öz kütle konusunu anlamalarına ve öğrendikleri bilgilerin kalıcılığına etkisi
The effect of the multiple intelligences theory on grade-9 students' comprehension of the density and retention of their knowledge about this topic
  1. Tez No: 146357
  2. Yazar: RUKİYE TÜRKUZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
11 ÖZET ÇOKLU ZEKA KURAMININ LİSE 1. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN ÖZ KÜTLE KONUSUNU ANLAMALARINA VE ÖĞRENDİKLERİ BİLGİLERİN KALICILĞINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Rukiye TÜRKUZAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 Bu çalışmanın amacı, lise 1. sınıf öğrencilerinin, öz kütle konusundaki başanlarına,öğrendikleri bilgilerin kalıcılığına, geleneksel öğretim yöntemine kıyasla Çoklu Zeka Kuramı'nın etkisini araştırmaktır. Ön test-son test kontrol grup tasarımının kullanıldığı bu çalışma 2003-2004 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesi Nermin - Mehmet ÇEKİÇ Anadolu Lisesi ve Ankara ili Etimesgut ilçesi Etimesgut Anadolu Lisesi'nde eğitim gören lise 1. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür.Ill Nermin - Mehmet ÇEKİÇ Anadolu Lisesi'nde toplam 60 öğrenci ve Etimesgut Anadolu Lisesi'nde toplam 60 öğrenci, haftada iki saat olmak üzere 45 dakikalık 4 ders boyunca çalışmalara katılmıştır. Bütün öğrencilere ilk haftada ön test, son haftada son test uygulanmıştır. Her iki okuldaki ikişer sınıftan biri kontrol; diğeri deney grubu olarak seçilmiştir:. Kontrol grubundaki öğrenciler ile geleneksel öğretim yöntemine göre, deney grubundaki öğrencilerle ise Çoklu Zeka Kuramı 'na göre hazırlanmış öğretim etkinlikleri ile dersler işlenmiştir Her iki grupta dersler araştırmacı tarafından verilmiş olup, kontrol ve deney grubunun eğitim çalışmaları 4 ders saatinde tamamlanabilmiştir. Deney grubuna uygulama başlamadan önce 1 ders saati ayrılmış ve Çoklu Zeka Kuramı tanıtılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında her iki gruptaki öğrencilerin hazır bulunuşlukl arını ölçmek için ön bilgi testi uygulanmıştır. Geleneksel öğretim yöntemi ve Çoklu Zeka Kuramı'na dayalı olarak hazırlanan ders planlarına uygun şekilde dersler işlendikten sonra başarı testi uygulanmıştır. Ayrıca öğrenilen bilgilerin kalıcı olup olmadığını belirlemek için son test (başarı testi) yapıldıktan bir ay sonra tekrar tüm öğrencilere uygulanmıştır. Çalışma sonunda elde edilen veriler bilgisayar SPSS (Statistical Package for Social Sciense) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hipotezlerin değerlendirilmesinde ilişkili ve ilişkisiz t testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda Çoklu Zeka Kuramı'na dayalı öğretim etkinliklerinin, öğrencilerin öz kütle konusunu anlamalarına ve öğrendikleri bilgilerin kalıcı olmasına anlamlı bir katkı sağladığı görülmüştür. Sınıf içi gözlemlerde deney grubu öğrencilerinin, derse daha fazla ilgi gösterdikleri de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF THE MULTIPLE INTELLIGENCES THEORY ON GRADE - 9 STUDENS' COMPREHENSION OF THE DENSITY AND RETENTION OF THEIR KNOWLEDGE ABOUT THIS TOPIC (M. Sc. Thesis) Rukiye TÜRKUZAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONS SCIENCES August 2004 The aim of this study is to investigate the effect of the Multiple Intelligences Theory compared to the Traditional Teaching Method on grade- 9 students' achievement and retention of their knowledge about the topic of density. In this study, Pre-Post Test Control Group Design was used. This study was carried out with the students learning on the grade-9 in Ankara Yenimahalle Nermin-Mehmet ÇEKİÇ Anotolian High School and with the students learning on the grade-9 in Ankara Etimesgut Anotolian High School during the 2003-2004 education period. 60 students from Nermin-Mehmet ÇEKİÇ Anotolian High School and 60 students from Etimesgut Anotolian High School participated in these studies. These studies were done two hours a week during four weeks. The pre-test was applied to the students at the first week of the study and the post-test was applied to.them at the last week of the study. The control group students which were selected randomly from the other two classes in both schools were taught according to the Traditional Teaching Method while the experimental group were taught by using the Theory of Multiple Intelligences. The lessons of both groups were carried by the researcher. The lessons of control group were completed in 4 hours, whereas the lessons of experimental group were finished in 4 hours. At the fist step of this study The Prior Knowledge Test was applied for identifying students' pre-knowledge. The Achievement Test was applied after carriying out the lessons which were prepared according to the lesson plans based on the Traditional Teaching Method and Multiple Intelligences Theory. In addition. The Achievement Test was given to the students once again to determine the retention of the students' knowledge about the density after one month. The data obtanied from this study were assessed by using computer SPPS (Statistical Package for Social Science) program. In the evaluation of the hypothesis, Analysis of Variance, One-Sample and Independent-Samples t-test was used. The meaningful level of the results were acceptable as 0.05. The results of statistical analysis indicated that the teaching activites based on the Multiple Intelligences Theory meaningfully contributed to the students' comprehension of density and retention of their knowledge. It was determined that experimental group students showed more interest to the topics according to the observations during the lessons.