E-Ticareti uygulayan firmaların görüşlerine dayalı e-Ticaret dersi program model önerisi
The suggestion of e-commerce cirriculum model based on the opinions of companies implementing e-commerce
- Tez No: 146358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ULUSOY, YRD. DOÇ. DR. HALİME ARSLAN YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırma, e-Ticareti uygulayan firmaların görüşlerine dayalı e-Ticaret dersi program modeli hazırlamayı amaçlamaktadır. Araştırma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde problem, amaç, önem, sayıtlılar, sınırlılıklar ve tanımlar açıklanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise araştırmanın konusunu oluşturan e-ticaret ile ilgili genel bilgilere ve ilgili yayınlara yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama ve çözümleme teknikleri açıklanmaktadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da sanayi odasına kayıtlı e-ticareti uygulayan büyük ölçekli işletmeler oluşturmaktadır. Araştırmada, Tekstil / Konfeksiyon sektöründe e- ticareti uygulayan firma sayısının az olması ve e-ticaret uygulama aşamalarının firmalara göre değişiklik göstermemesi nedeniyle Gıda ve Bilgisayar sektörlerinden de yararlanılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın örneklemini, evrenden seçilen ve evreni temsil ettiğine inanılan 40 işletmenin e-ticaretten sorumlu personeli ( 40 kişi ) oluşturmaktadır. e- Ticaret uygulama aşamalarım ve bu aşamalarda kullanılan işlemleri belirlemek için gerekli verilerin toplanması amacı ile anket formu geliştirilmiştir. Anket formu, örnekleme giren 40 işletmenin e-ticaretten sorumlu personeline araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Cevaplan geçerli kabul edilen 40 işletmeden toplanan veriler, frekans yüzdeleri hesaplanarak tablolar biçiminde sunulmuş ve bulgular yorumlanmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde yer alan bulgular ve yorumlara göre;. Araştırmaya katılan e-ticaretten sorumlu personelin firmalarında pazarlamacı, bilgisayar uzmanı ve e-ticaret sorumlusu olarak çalıştıkları, yandan fazlasının üniversite, diğerlerinin ise yüksekokul mezunu olduklan tespit edilmiştir.. İşletmelerin e-ticareti uygulamaya başlama süreleri 2-3 yılı geçmemektedir. Buda e-ticareti uygulamasının Türkiye'de çok yeni olduğunun göstergesidir.. İşletmelerin, e-ticaret faaliyetlerine katılma nedenleri olarak ilk sıralarda, reklam, direkt satış faaliyetlerini daha sonra ise sipariş ve müşteri görüşlerim almayı önemli buldukları sonucuna varılmıştır.. İşletmelerin e-ticareti uygulamalarında özellikle sipariş alma yöntemi olarak; güvenli sipariş formu ve e-mail, güvenlik sistemi olarak; SSL ve SET, ödeme aracı olarak, kredi kartları, reklam şeklinde ise Banner' ler yardımıyla online reklam ve arama motorunu tercih ettikleri görülmüştür.. e-Ticareti uygulama çalışmalarından sorumlu personelin görüşlerine göre; e- ticaret uygulama aşamaları ve işlemler tespit edilmiştir. Bulgular ve yorumlardan elde edilen veriler ışığında e-Ticaret ile ilgili bir ders program model önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This research will provide a curriculum model for e-commerce according to the opinions of companies for implementation of e-commerce. The research consist of five main part. In section one, problem, purpose, importance, assumptions, limitations of the study, definitions are explained. In second section of research general knowledge and relevant publicities about e-commerce are given a place. In third section, search model, universe, sample selection, data gathering and analysis technies are explained. Universe of the research includes, big size companies that are registened to Industries in İstanbul and which are inplementing e-commerce. Because of small number of companies in textile/confection sector and the fact that implementing e-commerce stages ovenet different between companies, Nutriment and Computer sectors are also exploited. Through this way sample selection of the research is consist of responsible personel for e-commerce of 40 companies (40 person) who are believed to present the üniversel. In order to gather data about indentifying implementation stages of e-commerce and operations used in this stages a survey form is developed. Survey is implemented to responsiple personel of e-commerce of 40 companies which are in sample selection, by searcher. Data which were collected from 40 companies whose answer regarded appropriate are presented in a form of table with calculation of their percentage of frequency and finding are commented. According to the finding and comments that take part in forth section;. Responsible personel for e-commerce who perticipated in the search are employed as commercializer, computer expertise and e-commerce coordinater. More than 50IV percent of them graduated from universtiy and others from High Vocational Schools.. Companies' begining of implementation time does not goes back to more than 2 or 3 years. It means that implementation of e-commerce is a new phenomenon in Turkey.. As for reasons why companies participate in e-commerce activities adverterial, direct vending activities come at first, hater it was found that companies give importance ( accent ) to orders and thoughts of their clients.. It was found that, companies prefer especially in implementation of e-commerce, as away of receving order, secure order form and e-mail, as a security system SSL and SET as an instrument of payment credit cards and for advertisement online adverterials with the help of Banners and searching meters.. implementation stages and processes are identfied according to the conclusions of personel responsible for implementation of e-commerce. In the light of results and commented a curriculum model for e-commerce is developed.