Çığ bariyerlerinin hidrolik boyutlandırılması
Hydraulic design of avalanche barriers
  1. Tez No: 68149
  2. Yazar: ÖNDER KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÇIĞ BARİYERLERININ HİDROLİK BOYUTLANDIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Önder KOÇYİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1997 ÖZET Türkiye'de, özellikle doksanlı yıllarda meydana gelen çığ olayları çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine ve önemli ekonomik kayıplara neden olmuştur. Bu nedenle çığ felaketinden korunma gündeme gelmiştir. Çığdan korunma sürekli ve geçici olarak iki kısımda incelenebilir. Bu tezde sürekli (aktif) korunma yöntemlerinden Bariy erlerin planlanması ve projelendirilmesi üzerinde durulmuş, diğer aktif koruma yöntemleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Uygulama alanı olarak Trabzon - Çaykara - Uzungöl ve Kastamonu - Küre - Kayaarkası beldeleri seçilmiş ve bu bölgelerde bariyer ile korunma yöntemi uygulanmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 624 02 02 Anahtar Kelimeler : Çığ, çığ önleme yapılan, çığ mekaniği, kar ölçümü, Ramsonde. Sayfa Adedi : 152 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İbrahim GÜRER
Özet (Çeviri)
11 HYDRAULIC DESIGN OF AVALANCHE BARRIERS (Master Thesis) Önder KOÇYİ?İT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY January, 1997 ABSTRACT In Turkey, the avalanche events which took place especially in nineties' caused many people death and great economic loss. For this reason nowadays, the protection methods against avalanche became rather important. Avalanche protection methods can be as temporary and permenant ones. In this thesis, hydraulic and mechanical design of barrier as permanent protection means is studied and compared with other protection methods. Trabzon- Çaykara-Uzungöl and Kastamonu-Küre- Kayaarkası villages were chosen as study areas and the barrier protections were applied to these regions. Science code : 624 02 02 Key words : Avalanche, paravalanche structures, avalanche mechanics, snow measurements, Ramsonde. Total number of pages : 152 Supervisor : Prof. Dr. Ibrahim Gürer