Second republic debates in Turkey
- Tez No: 26833
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma doksanlı yılların başında Türkiye'nin demokratikleşme sürecini tayin etmekte önemli yeri olan İkinci Cumhuriyet tartışmalarını incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmanın ana hedefi İkinci Cumhuriyet tartışmalarını incelemek ve onları demokrasi teorisi içine yerleştirmektir. İkinci Cumhuriyet tartışmaları iki değişik fikir akımına göre incelenmektedir. Bunlar Rousseau'cu ve Locke'cu okullardır. Bu tezde cumhuriyet ve demokrasi arasında ki kavramsal farklılıklar da incelenmiştir. İki grup tarafından öne sürülen değişik fikirler hem demokrasi teorisi içine yerleştirilmiş hem de politik ekonomik ve sosyal olmak üzere üç ana başlık altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at analyzing the Second Republic debates in Turkey in the early 1990s which are important in determining the contours of its democratization process. The crux of the following study is to analyze the Second Republic debates in Turkey and to situate them in democratic theory. The Second Republic debates can be approached from the viewpoints of two different currents of ideas embracing Rousseauean and Lockean elements. The conceptual difference between a republic and a democracy is also analyzed in this thesis. The different views presented by the two groups (pro versus anti-Second Republicans) are situated within democratic theory as well as analyzed under four main headings; political, economic, fiscal and social. The pro- Second Republicans display a more Lockean issue oriented understanding, where the anti-Second Republicans are more Rousseauean emphasizing the need to preserve the existing egalitarian political culture in Turkey.