Evaluation of duct design methods and computer aided 2-D air duct system design
  1. Tez No: 14643
  2. Yazar: ÇAĞATAY BAŞDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. HALUK AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET HAVALANDIRMA KANAL DİZAYNI METODLARININ İNCELENMESİ VE BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMI Catjatay Başdoğan Yüksek Lisans Tezi, Mak. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M.Haluk Aksel Temmuz 1991, 134 sayfa Havalandırma kanal dizaynı metodlarına genel bir bakış yapılmakta ve“ASHRAE ”tarafından kabul edilen kanal dizaynı metodları arasından“T-Method”'u seçilerek bilgisayar destekli tasarım içeren bir mikrokompüter yazılımı geliştirilmiştir. Program kanalların ölçülendirilmesinde bu yeni methoda dayanır. Program iki önemli özelliğe sahiptir. Birinci olarak, güçlü bir kanal dizaynı modülü içerir. İkinci olarak, bilgisayar destekli bir çizim safhası içerir ki ana program ile tasarım arasında iki-yollu bir ilişki sağlanır. Bunun -v-sonucunda da veri girmek ve bitmiş bir çizimi elde etmek için harcanan zaman azalır. Bu programın yazılımında BASIC programlama dili kullanılmış olup IBM uyumlu bilgisayarlarda kendi çevre birimleri ile birlikte çalışmaktadır. Bilgisayar destekli ara modül, karşılıklı olarak girdi ve çıktı sağlamaktadır. Girdiler, bilgisayar destekli tasarım olarak gerçekleştirilmekte ve ölçülendirme sonuçları çıktı veya plan alınmak üzere tasarım sistemine geri gitmektedir. Anahtar kelimeler : Kanal dizaynı esasları, kanal dizaynı metodları, T-Methodu kanal dizaynı, bilgisayar destekli kanal dizaynı Bilim dalı sayısal kodları : 625.04.05., 625.02.07., 625.05.02 -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVAULATION OF DUCT DESIGN METHODS AND COMPUTER AIDED 2-D AIR DUCT SYSTEM DESIGN BAŞDOSAN.Çağatay M.S. in Mechanical Eng. Supervisor: Prof.Dr. M.Haluk Akse! July 1991, 134 pages A rare insight into air duct design methods and numerical methods for duct network optimization is implemented and a CAD interactive microcomputer program has been developed to design ductwork for heating and air conditioning systems by selecting T-Method Duct Design procedure among! y stated design methods given by ASHRAE 1989 Fundamentals. The program is based on this method to size ducts. Since today's duct design methods, except T-Method, expedient procedures not addressing optimization. The program has mainly two attributes; First, it includes a -n vpowerful duct design module provides analytical capabilities. Second, it contains a versatile computer-aided drafting interface which facilitates two-way communication between the main program and CAD system. This reduces both the time required to enter data and the time required to generate finished drawings of ductwork. The program is written in BASIC programming language and operates on IBM compatible computers with auxilary devices. The CAD interface module provides an alternate means of program input and output. Input is made from a CAD system and sizing results can be automatically sent back to the CAD system again for plotting or printing. Key Words : Duct design considerations, duct design methods, automated duct design, computer aided design Science Codes : 625.04.05, 625.02.07, 625.05.02 ?iv-