A Numerical study of the effect of vertical separation distance and cylinder-to-cylinder temperature imbalance on laminar natural convective heat transfer over a pair of isothermal horizontal cylinders
  1. Tez No: 14644
  2. Yazar: ABEDALLA BATTA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAFİT YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
SİLİNDİRLER ARASINDAKİ MESAFENİN VE SİLİNDİRLERİN SICAKLIK ORANLARININ, DÜŞEY DÜZLEMDEKİ İKİ TATAT SİLİNDİRDEN LAMİNER DOĞAL TAŞINIM İLE ISI TRANSFERİNE ETKİSİNİN SAYISAL OLARAK İNCELENMESİ BATTA, Abedalla T. Lisan s, Makina Mühendisliği Bölümü Yönetici: Prof. Dr. Hafit YÜNCÜ Temmuz 1991, 111 sayfa ÖZET Bu çalışmada, düşey düzlemdeki iki yatay silindirden havaya laminer doğal taşınım ile ısı transferi, sayısal olarak incelenmiştir. Özellikle silindirler arasındaki mesafenin ve silindirlerin sıcaklık oranlarının, üst silindirden doğal taşınım ile ısı transferine etkisi üzerinde durulmuştur. Üst silindirin Rayleigh sayısı 20000 ile 200000 arasında, silindirler arasındaki mesafe (düşey mesafe) silindir çapının üç katı ile dokuz katı arasında, ve alt silindirin sıcaklığı ile çevre sıcaklığı arasında farkın, üst silindirin sıcaklığı ile çevre sıcaklığı arasındaki farka oranı da (sıcaklık oranı) sıfır ile üç arasında değiştirilmiştir. vıİki boyutlu, sürekli rejim sakınım denklemleri sonlu elemanlar üzerinde integre edildikten sonra, sonlu farklar yöntemi ile çözülmüştür. Sonuçlar, verilen bir sıcaklık oranında üst silindirin Nusselt sayısının düşey mesafeye bağlı olarak bir maksimuma eriştiğini göstermektedir. Üst silindirin Nusseî sayısındaki en fazla artış (alt silindirin Nusselt sayısına göre) düşey mesafenin silindir çapının yedi ile dokuz katı olduğu bölgede meydana gelmektedir. Sıcaklık oranı birden küçük olduğu bölgelerde üst silindirin Nusselt sayısının aynı Rayleigh sayısındaki tek silindirin Nusselt sayısından daha büyük olduğu gözlenmiştir. Sıcaklık oranı birden büyük olduğunda, üst silindirin Nusselt sayısındaki tek silindirin Nusselt sayısına göre, artma veya eksilme düşey mesafeye bağlı olarak değişmektedir. Küçük düşey mesafelerde eksilme, büyük düşey mesafelerde de artma etkendir. Sonuçlar sıcaklık oranının, üst silindirin Nusselt sayısına küçük düşey mesafelerde etkili olduğunu göstermektedir. Sayısal sonuçlar, Sparrow ve Nietharnmer*in [1] deneysel sonuçları ile de karşılaştırmıştır. Deneysel ve sayısal sonuçlar aynı trendi göstermekle beraber, sayısal sonuçların deneysel sonuçlardan maksimum ve ortalama sapması, sırasıyla &20 ile %1 civarındadır. Anahtar Kelimeler : Doğal Taşınım ile Isı Transferi, Sıcaklık Oranı, Düşey Mesafe Sabit Sıcaklıkta Yatay Silindirler. Bilim Kodu : 625.04.02 vii
Özet (Çeviri)
A NUMERICAL STUDY OF THE EFFECT OF VERTICAL SEPARATION DISTANCE AND CYLINDER-TO-CYLINDER TEMPERATURE IMBALANCE ON LAMINAR NATURAL CONVECTIVE HEAT TRANSFER OVER A PAIR OF ISOTHERMAL HORIZONTAL CYLINDERS BATTA, Abedalla M.S. in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Hafit YÜNCÜ July 1991, 111 pages ABSTRACT A numerical study of laminar natural convective heat transfer over a pair of isothermal horizontal cylinders in a vertical plane, was carried out. Prime attention was focused on how the heat transfer characteristics of the upper cylinder are affected by center -to-center separation distance between the two cylinders and the temperature imbalance between the lower and upper cylinders. The study was limited to Rayleigh number of the upper cylinder, ranging from 20000 to 200000. The vertical center -to-center separation distance between the cylinders was varied from three to nine cylinder diameter. The incylinder-to-cylinder temperature imbalance was also varied independently and systematically, with the wall to ambient temperature difference for the lower cylinder ranging from zero to three times that of the upper cylinder. A finite difference scheme based on the integration of the governing equations over finite cell was applied to the two-dimensional, steady -state problem. It was observed that the Nusselt number of the upper cylinder, at a given temperature imbalance takes a maximum value as a function of separation distance. The separation distance for which the maximum enhancement of the upper cylinder Nusselt number relative to that of single cylinder at the same Rayleigh number occurs in the range of seven to nine cylinder diameter. For temperature imbalance lower than one, the Nusselt number of the upper cylinder was observed to be higher than that of a single cylinder at the same Rayleigh number. For temperature imbalance greater than one, the degradation and enchancement of upper -cylinder Nusselt number relative to that of single cylinder is strongly dependent on the separation distance, with degradataion of the Nusselt number being more common at small separations and enchancement prevailing at large separations. The results also indicate that the effect of temperature imbalance on the upper cylinder Nusselt number has a major importance at small separations but not at large separations. For assessing the accuracy of the current computational approach the results are compared with the experimental results reported by IVSparrow, and Niethammer, HI. Although, the results show good qualitative agreement, the maximum and average deviations between the present results and experimental results are 20% and 1% respectively. Key words : Convective Heat Transfer, Temperature Imbalance, Separation Distance, Isotermal Horizontal Cylinders Science Code : 625.04.02