Uluslararası pazarlamada bütünleşik pazarlama iletişimi aracı olarak reklam
Advertising as an instrument of the integrated marketing communication in the international marketing
  1. Tez No: 576605
  2. Yazar: DIANA OSTROUŞKO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÖZDEN, PROF. DR. SAHAVET GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
1980'li yılların sonunda başlayan globalleşme süreci, Bağımsız Birleşik Devletlerin oluşumuyla hızlanmış, pazarların birleşmeye başlamasıyla birçok pazarlama tekniği de birleşmiştir. Birçok firma yeni pazarlara girmeye başlamıştır. Firmaların yeni piyasalara girmesini sadece globalleşme sürecine bağlamakta doğru değildir. Bu aynı zamanda iç piyasaların doyum noktasına gelmesinden ve iç piyasalardaki durgunluklardan dolayı da hızlanmıştır. Yeni piyasalar elde etmek için pazarlama tekniklerinden sadece reklamın tek başına yeterli olamayacağı açıktır. Piyasaların, çevre, kültür, siyaset vb. gibi daha birçok özelliğinin de göz önünde bulundurulması gereklidir. Çünkü tüm bu unsurlar pazarlamanın yapısını ve sürecini etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle 21. yüzyılda dış pazarlardaki etkinliğin sağlanmasında iletişim açısından bütünleşik pazarlama iletişiminin kullanılması zorunluluğu bulunmaktadır. 1999–2000 yılları arasında firmalar değişik sektörlerdeki reklam, PR, halkla ilişkiler ve doğrudan pazarlama bölümlerini birleştirme yoluna gitmişlerdir. Burada temel amaç kaynakları daha etkin kullanma talebidir. Özellikle global pazarlarda hizmet veren firmalar, farklı pazarlama araçlarını ortak hedefe göre yönlendirerek çeşitli noktalarda birleştirmişler ve birçok firmaya da örnek olmuşlardır. Bu yaklaşım diğerlerine de örnek olmuş; sistemin uygulanmasında kimileri başarılı olurken kimileri de başarısız olmuşlardır. Uluslararası pazarlamada bütünleşik pazarlama iletişimini ve alt bileşeni olarak“reklamı”konu alan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bütünleşik pazarlama iletişiminin teorik kısmına yer verilmiştir. Bütünleşik pazarlama iletişiminin amaçları, araçları, bunları ortaya çıkaran nedenler ortaya konmuş ve pazarlamanın klasik ve yeni yaklaşımlarına göre hazırlanan reklam kampanyalarından söz edilmiştir. İkinci bölümde uluslararası tanıtım kampanyalarının hazırlanma süreci incelenmiştir. Tanıtım kampanyalarının hazırlanmasında potansiyel müşteri temel alınmakta ve dış pazarlarda tanıtım kampanyalarının yapılandırılmasında mevcut pazarlardaki tüketici yapılarının tanıtım kampanyaları biçimlendirmektedir. Bu nedenle bu bölümde bu bakış açısıyla tanıtım kampanyalarında tüketicinin rolü ve kampanya üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Ayrıca müşterinin isteklerinin yanı sıra ülkenin kültürü, teknolojik durumu ve siyasi çevreleri gibi diğer faktörlerin tanıtım kampanyalarının üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ulaştırılmak istenen bilgi ve mesajların hedef kitleye ulaşması için doğru reklam mesajlarının nasıl hazırlanması gereği vurgulanarak açıklanmıştır. Uygulama bölümü olan üçüncü bölümde, incelenen konu itibariyle, Kırgızistan'da örnek bir firma ve uluslararası hazır giyim pazarında söz sahibi olan Benetton firması ele alınmıştır. Bu firma, araştırmanın yapıldığı dönemde Kırgız pazarına hem yeni giren, hem de uluslararası pazarlamada bütünleşik pazarlama iletişimi araçlarını bir bütün olarak etkin kullanabilmesi nedeniyle seçilmiştir. Ayrıca uygulamada Benetton'un bütünleşik pazarlama iletişimi konusundaki yaklaşımları, Kırgızistan pazarındaki uygulamaları yanında Rusya ve Türkiye pazarındaki örneklerle de konu irdelenmeye çalışılmıştır. Tezin son kısmında ise, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Birinci ve ikinci bölümlerde teorik olarak ele alınan konular uygulamayla da bütünleştirilerek serbest ekonomiye yeni geçen ülkeler için öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Process which has begun in the end of 80th years, and was accelerated with formation of the Commonwealth of Independent States, has led to globalization not only the markets, but also many marketing processes. Many companies have started to master for themselves the new markets. On it them has pushed not only change in economic, but also both a saturation of home markets and recession of sales. Time has shown that for development of the new markets not enough one advertising. The companies had to pay attention and to cultural distinctions, and on political structure of the country and many other things factors. All these factors were components which influenced marketing process. Therefore advertising gives a up the place in a new millennium to the integrated marketing communications. In 1999-2000 the majority of leaders of the market in various branches have made association of the departments which are responsible for advertising, PR, direct sales, communications. The purpose of this association more an effective utilization of sources of the enterprise. As an example the companies which work in sphere of services in the world market can serve and for achievement of an object in view use different marketing tools. Not looking at an example of these companies in use of this method, any companies have come to grief, and any successfully enough could introduce system of the integrated marketing communications. The given research, направленно on studying of the integrated marketing communications in the international marketing and advertising, as one of the important making factor of marketing process. The given work consists of three parts. In the first section of research work, the theoretical part of the integrated marketing communications is considered. The purposes, tools, the reasons of occurrence of the integrated marketing communications, are compared a classical advertising campaign and the advertising campaign constructed in view of integrated marketing communications. In the second section creation of the international advertising campaign is considered. At creation of an advertising campaign the main role is allocated to the potential client. In this connection in this section the characteristic of the client on foreign markets and its influence is considered at creation of an advertising campaign. And also besides needs of the client, factors, as culture, a policy, the technological environment which influence creation of an advertising campaign are considered. In research methods of creation of advertising messages with the purpose to inform the necessary information up to the potential client are studied. The third section includes research of the integrated marketing communications on an example of leading international company Benetton in Kyrgyzstan. This company is chosen not случайна, Benetton the beginnings for a moment of research was the new participant in the Kirghiz market which effectively used the integrated marketing communications. The given research includes not only studying of the integrated marketing communications in the market of Kyrgyzstan, but also in the markets of Russia and Turkey. Considering the theoretical aspects considered in the first and second section of degree work, and uniting them with a practical part, have tried to develop recommendations on use of the integrated marketing communications in the markets of the countries with transitive economy.