Adalet Ağaoğlu ve Orhan Pamuk'un romanlarında cinsiyet rolleri ve bilişsel çelişkiden kurtulma yöntemlerinin incelenmesi
Analysis of the gender roles and modes of resolving congnitive dissonance in the novels of Adalet Agaoglu and Orhan Pamuk
- Tez No: 146463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK GÖREGENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın sınırlan içinde, Sandra Bern'in Cinsiyet Şema Kuramı (1977) ve Leon Festinger'in (1957) Bilişsel Çelişki Kuramından yola çıkılarak ve İçerik Analizi ile Eleştirel Söylem Çözümlemesi (van Dijk, 1988) yöntemleri kullanılarak Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak ve Orhan Pamuk'un Cevdet Bey ve Oğulları adlı romanları incelenmiştir. Çalışmada, romanda açık veya örtük olarak verilen geleneksel ve değişen toplumsal normlar ve ideolojiler ele alınarak, erkek ve kadın yazarlarda karakterlerin cinsiyet rolleri bağlamında kurgulanışı ve yaşadıkları bilişsel çelişkiler ve bunları çözme yollarında, yazar olarak kadın ya da erkek olmanın bir etkisinin olup olmadığı ve bir kadın bakış açısının ortaya konup konmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at analyzing both the representation of the gender roles and the cognitive dissonance cases together with the modes of reducing the dissonance in the novel characters created by Adalet Ağaoğlu and Orhan Pamuk in order to find if there are any similarities and/or differences between women and men writers and any feminist concerns. Sandra Bern's Gender Schema Theory and Leon Festinger's Cognitive Dissonance Theory are the main theoretical bases of this study. The first chapter analyses the notion of biological sex and gender, social learning, and the cognitive consistency and dissonance theories. The next chapter is the analysis of the literary texts. How the two writers create their characters according to the gender roles and what kind of cognitive dissonance they experience and the preferred dissonance reduction ways are the main concerns of this chapter. The methods used in this study are Content Analysis and van Dijk's Critical Discourse Analysis. In the conclusion, the results of the analyses are compared and with reference to the related publications, a general evaluation is given.