Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de yerel yönetimlerin özerkliği
In the process of adaptation to the European Union, local self-government in Turkey
  1. Tez No: 146464
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİRET HÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yerel özerklik kavramı, yerel yönetimlerin; temsil ettikleri yerel halka kamu hizmetlerini etkin, kaliteli, hızlı ve ucuz bir şekilde sunabilmeleri için, görev ve sorumluluklarım kendi organları eliyle, merkezi yönetimlerin müdahalesi olmaksızın yerine getirebilmeleri ve bu görev ve sorumluluklarla orantılı mali kaynaklara sahip olabilmelerini, kısaca, gerekli idari ve mali özerkliğe kavuşturulmalarını ifade etmektedir. Söz konusu kavram, Avrupa Konseyi tarafından 1985 yılında hazırlanarak üye ülkelerin imzasına sunulan ve Türkiye'nin de bazı maddelerine çekince koyarak 1991 yılında onayladığı Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın özünü oluşturmaktadır. Avrupa Birliği'ne katılmak ve bu doğrultuda anayasa ve yasalarını, ekonomik yapısını ve yönetim sistemini Avrupa Birliği ile uyumlaştırmak isteyen Türkiye'de, yerel yönetimler mevcut durumları ile Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nda öngörülen idari ve mali özerklikten yoksundurlar. Hem idari hem de mali açıdan merkezi yönetime bağlı birimler olarak işlevlerini sürdürmeye çalışmaktadırlar. Bu hipotez doğrultusunda hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde öncelikle yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi ele alınmakta, daha sonra yerel yönetim, yerel özerklik, yerellik ilkesi ve idari vesayet kavranılan açıklanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde Avrupa ve Türkiye'de yerel yönetimlerin özerkliği incelenmekte ve yerel özerklik açısından Avrupa ve Türkiye'deki mevcut durumun karşılaştırılması yapılmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ilk olarak Türkiye'deki yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılmaya duyduğu ihtiyaç ele alınmakta, daha sonra 1960'h yıllardan günümüze kadar olan yerel yönetim reform çabalan incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The notion of local self-government stresses the idea that, in order to be able to offer public services to the community they represent in a fast, efficient and affordable way, local authorities should be able to exercise their duties and responsibilities through their own organs without interference from central authorities and that they should be equipped with adequate financial resources; in short possess the necessary administrative and financial autonomy. The notion in question forms the essence of the European Charter of Local Self-Government, that has been drafted in 1985 and opened for the signature of the member countries and which Turkey has ratified with some reservations in 1 99 1. In Turkey, who aims to join the European Union and therefore tries to harmonise its constitution, laws, economic structure and governance, local authorities, with their current structures, are devoid of the foreseen administrative and financial autonomy. They try to continue their existence as units dependent on central authority in terms of both administrative and financial means. In this work prepared v*dthin a framework of a hypothesis, the first section is dedicated to analysing the historical evolution of local authorities, and later to explaining in detail the concepts of local governance, local autonomy, the principle of locality and the notion of administrative wardship. ' In the second part of this work, the autonomy of Europoan and Turkish local authorities is evaluated and the current situation in terms of local autonomy in Turkey and in Europe is compared. In the third and final chapter, the need for local authorities in Turkey to be restructured is evaluated, and later on the reform efforts that have been implemented since 1960's to contemporary times is discussed.