Humor und satire als elemente der kritischen gesellschaftsdarstellung in Ehm Welks prosawerk
Ehm Welk'in düzyazı eserlerinde toplum eleştirisi unsurları olarak mizah ve hicivin yeri
- Tez No: 146466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL CAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmanın amacı, Ehm Welk'in düzyazı eserlerindeki toplum eleştirisi işlevine yönelik mizahi unsurları incelemektir. Ehm Welk 1884-1966 yıllan arasında yaşamış ve 1913-1962 yıllan arasında eserlerini vermiştir. Yazarın çocukluğu ikinci İmparatorluk döneminde Almanya'nın Vorpommern bölgesinde küçük bir köyde geçmiştir. 20. yüzyıl başlarından itibaren gazeteci olarak çalışmaya başlayan yazar, Hitler döneminde kısa süreliğine tutuklanmış ve daha sonra da meslekten men edilmiştir. Dönemin bazı kültür bürokratlarının çabalarıyla politik olmayan eserler yazmasına izin verildikten sonra kısa sürede büyük bir üne kavuşan“Die Heiden von Kummerow%,Kummerow'lu Kafirler”; 1937) ve“Die Lebensuhr des Gottlieb Grambauer”(“Gottlieb Grambauer'in Yaşam Saati”; 1937) adlı eserlerim yayınlanmıştır. 1937-1945 arasında son derece verimli bir dönem yaşayan ve bir çok eser veren Welk, özellikle romanlarında güncel gelişmelerin dayandığı tarihsel gerçekleri eleştirel bir bakışla ve ince bir mizah duygusuyla dile getirmiştir. Yazar, ikinci dünya savaşının bitiminden sonra Doğu Almanya'da eğitim sisteminin yapılandırılmasında aktif görev almış ve emekli olduktan sonra tekrar eser vermeye başlamıştır. Bu eserlerde de mizahi unsurları yoğun bir şekilde kullanan Welk, özellikle sosyalizmin Doğu Alman toplumuna kazandırdıklarını yanlı bir görüşle, utopist bir tavırla yansıtmaya çalışmıştır. Savaş sonrası eserlerinde mizahi öğeler sadece kapitalist topluma yönelik eleştirilerde ön plana çıkmaktadır. Çalışma, yazarın düzyazı eserlerinde mizahi öğelerdeki bu işlevsel değişimi tarihsel süreci ve biyografik verileri de göz önünde bulundurarak analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the socio-critical function of the humorous elements in Ehm Welk's prose. Ehm Welk lived from 1884 to 1966 and created his writings between 1913 and 1962. During his childhood the author lived in Biesenbrow, a small village in Vorpommem, a region in the eastern part of the Second German Empire. In the early years of the 20th century the author began his work as a journalist which continued until 1934. In the years of the Hitler regime Welk was arrested and put into a concentration camp for a week. After his release he settled down in a smalltown and began to outline ideas for prose works. With the help of a befriended bureaucrat the ministry of culture gave him the permission to write unpolitical books. In 1937 he published his first novel“Die Heiden von Kummerow”(“The Heathens of Kummerow”), which was based on his own childhood memories in Biesebrow. The book was very successfull and in a short time Ehm Welk became a bestselling author. In the productive period between 1937 and 1945 the author created numerous works. His main goal in this period was to show the social and historical facts that drove Germany into the fascist regime and the war. After World War II Welk was officially invited to help at the constitution of the education system in the Soviet Occupation Zone in East Germany. The author retired in 1949 and settled down in Bad Doberan, a smalltown in Mecklenburg / Vorpommem. In his post-war writings the author continued to use humoristic elements with a strong tendency to irony. His post-war novels are dominated by the personal analysis of historical facts regarding the social and political development of the German nation. With a partial behaviour Welk tried to show the acquisitions of the socialist regime in contrast to the historical development and the actual situation in West Germany. Hence his post-war writings are under the influence of Welk's utopistic and optimistic positions. In the post-war writings of Ehm Welk the critical humoristic elements only concern the capitalist system. The thesis aims to analyse the functional and stilistic changes in Welks humoristic prose under consideration of the historical development and biographical facts.