Grup rehberliğinin ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin stresle başaçıkma becerilerine etkisi
Effect of group guidance program on the stress coping skills of the eighth grade students
  1. Tez No: 146470
  2. Yazar: ORKİDE AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, grup rehberliği programının ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin stresle başaçıkma becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni, öğrencilerin stresle başaçıkma beceri düzeyidir. Bağımsız değişkeni ise araştırmacı tarafından hazırlanan 12 oturumluk“ Grup Rehberliği Programı”dır. Araştırma, 2003-2004 öğretim yılında İlkkurşun İlköğretim Okulu 8. sınıfında okuyan, stresle başaçıkma beceri düzeyi düşük 32 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deseni gereği, 32 öğrenci 16'şar kişilik iki gruba ayrılmış ve bu grupların biri deney grubu (13 kız; 3 erkek), diğeri de kontrol grubu (13 kız; 3 erkek) olarak belirlenmiştir. Araştırmada stresle başaçıkma becerisini ölçmek amacıyla Aysan (1994) tarafından geliştirilen“ Stres Yaşantılarında Kullanılan Başaçıkma Stratejileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesi amacıyla tekrarlanmış ölçümler için varyans analizinin özel bir türü olan Split-Plot (2x2'lik) desen kullanılmıştır. Anlamlılık kontrolü için hata payı.05 olarak alınmıştır.Bu araştırmanın sonucunda, deney ve kontrol gruplarının stresle başaçıkma beceri düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Benzer şekilde, grup rehberliği programının, Stres Yaşantılarında Kullanılan Başaçıkma Stratejileri Ölçeği'nin alt ölçekleri,“Problem Çözme”,“Sosyal Destek Arama”,“Kaçınma”ve“Hayal Etme”stratejileri üzerinde etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte program,“Kendini Suçlama”stratejisi üzerinde etkili olmuştur. Uygulama sonrasında deney grubundaki öğrencilerin bu stratejiyi kullanma düzeylerinde anlamlı düzeyde bir azalma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of group guidance program on the stress coping skills of the eighth grade students have been examined. Dependent variable of research was the stress coping skill level of the students. Independent variable in the meantime was the group guidance program which was planned through 1 2 sessions by the researcher. Research was realized on 32 8 grade students with low stress coping skills at İlkkurşun İlköğretim Okulu during the academic year of 2003-2004. Due to the design of the research, 32 students were separated into 2 groups of 16 and one of these groups was called experimental group ( 13 girls; 3 boys) and the other one was called control group ( 1 3 girls; 3 boys). For the purpose of measuring the stress coping skills,“ Coping Strategies Used in Stressful Lives Scale”which was developed by Aysan (1994) was used. Aiming to analyze the research data, Split-Plot (2x2) design which is a special type of variance analysis for repeated measuring was used. Significance level considered was.05. As a result of this research, no significant difference between the stress coping skills of the experimental and control groups was found. Similarly, it was found that thegroup guidance program had no effect on“Problem Solving”,“Seeking Social Support”,“ Avoiding”and“Imagining”which are the sub-scales of Coping Strategics Used in Stressful Lives. At the same time, the program was effective on the level of using“ Self Accusation”of students. After the application, there was a significant decrease in the level of using this strategy by students of the experimental group.