Ekonomik istikrar arayışlarında döviz kuru sistemlerinin rolü: 2000 yılı Türkiye deneyimi
The role of foreign exchange rate systems in search for economic stability: The Turkish experience in year 2000
- Tez No: 146477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin 2000 yılındaki istikrar arayışını ve sonrasında yaşanan krizleri, daha önceden benzer krizler yaşamış ülke örneklerinden elde edilen bulgular ışığında ve istikrar programlarının kuramsal çerçevesi içerisinde özelikle döviz kuru sistemleri açısından değerlendirmek ve ampirik olarak incelemektir. Yaşanan krizlerle sürünen parite sistemini arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla probit model kullanılmıştır. Bu amaçla oluşturulan regresyonda, sabit kur gölge değişkenin de içerisinde yer aldığı toplam 12 makro ekonomik ve finansal değişkene yer verilmiştir. Yapılan ekonometrik testler sonucunda cari açık/GSYİH, ithalat/döviz rezervi, kısa vadeli dış borç/döviz rezervi, M2/döviz rezervi, bankacılık kesimi dış yükümlülükleri büyüme oram, portföy yatırımları/GSYÎH ve diğer yatırımlar/GSYİH oranıyla kriz arasında bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, sabit kur kukla değişkeni de anlamlı ve kriz ile pozitif yönde ilişkili çıkmıştır. Diğer bir ifadeyle, 2000 yılında döviz kurunun sabitlenmesi, söz konusu dönemde kriz olasılığım artıran önemli bir unsur olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to empirically examine and evaluate Turkey's search for stability in year 2000 and consequent crises especially in terms of exchange rate systems within the theoretical framework of stabilization programs and evidence gathered from other countries that have experienced similar crises. In order to identify the relation between the crises in question and the crawling peg system, a probit model is estimated. The regression model prepared for this purpose includes a total of 12 macroeconomic and financial variables, one of which is a dummy variable representing the pegged exchange rate system. The conducted tests have shown that current account deficit/GDP, import/foreign exchange reserves, short term foreign debt/foreign exchange reserves, M2/foreign exchange reserve, growth rate of foreign liabilities of banking sector, portfolio investment/GDP and other investment/GDP ratios and occurred crises are related. The crawling peg system dummy variable is found to be positively related to occurrence of crises. In other words, pegging of the exchange rate in 2000 is an important factor that increases the possibility of crisis in the same time period.