1946-1958 döneminde Türkiye'nin cari hesap açığının iktisadi analizi
Economic analysis of the current account deficit of Turkey in the 1946-1958 period
  1. Tez No: 100027
  2. Yazar: FERİDUN CEMİL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SEZAİ TEZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
9.0zet Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinde 1946-1958 dönemindeki, Türkiye'nin IMF destekli ilk istikrar programım uygulamasıyla sonuçlanan, makroekonomik dengesizliğin tarihinin yazılması amaçlanmaktadır. Giriş bölümünde İkinci Dünya Savaşı ertesindeki değişimleri anlamak için bir tarihsel arka plan sunmak üzere 1923-1945 dönemindeki kalkınma stratejisi ve politikalarının bazı temel unsurları kısaca özetlenmiştir. İkinci bölümde, İkinci Dünya Savaşı sonrasında iktisat politikası oluşturucularının Türkiye'nin iktisadi kalkınma programını finanse etmek için dış kaynak arayışlarına yol açan iç ve dış gelişmeler ve Amerikan yardım programının kalkınma politikalarının belirlenmesindeki rolüne yer verilmektedir. Üçüncü bölümün ilk iki kısmında, 1946-1958 döneminde Türkiye ekonomisinin büyümesi, yapısı ve makroekonomik dengesi incelenmektedir. Son kısımda, iktisat politikaları tartışmaları özetlenerek 1950'lerin makroekonomi yönetiminin ardındaki iktisadi ve siyasi mantık araştırılmaktadır. Dördüncü bölümde 1946-1958 döneminde Türkiye'nin dış iktisadi ilişkileri analiz edilmektedir. İlk kısımda, Türkiye'nin dış ticaret rejimi ve döviz kuru politikalarının kronolojik gelişimi özetlenmekte, ticaret ve ödemeler rejimine ilişkin bir değerlendirme sunulmaktadır. İzleyen kısımda, Türkiye'nin ödemeler dengesindeki gelişmeler ve 1950 Terde döviz krizine yol açan etkenlere ilişkin ayrıntılı bir analiz yer almaktadır. Beşinci bölümde ilk olarak, döviz krizini çözmek üzere Türk hükümetlerinin ABD, OEEC ülkeleri ve IMF nezdinde yürüttüğü kaynak arayışları ve yardım pazarlığı sürecindeki“politika dialogu”tartışılmaktadır, ikinci olarak, 1958 istikrar 206programının unsurları, uygulaması ve sonuçlarına ilişkin kısa bir değerlendirme sunulmaktadır. Son bölümde çalışmanın temel sonuçlan özetlenmektedir. T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ 207
Özet (Çeviri)
Summary The purpose of this study is to write the history of the macroeconomic disequilibria of the Turkish economy in the 1946-1958 period that led to the implementation of Turkey's first IMF supported stabilization program. In the introductory chapter, in order to provide a historical background for understanding the changes in the post- War years, some essential elements of the economic development strategy and policies of the 1923-1945 period are briefly summarized. Chapter two deals with domestic and international political and economic developments that led to the policymakers' search for external resources to finance Turkey's economic development program in the post- War years and the effects of the US economic assistance program to Turkey in the determination of the development policies. In the first two sections of chapter three, the growth, structure and macroeconomic equilibrium of the Turkish economy during the 1946-1958 period are examined. The final section explores the economic and political rationale behind the macroeconomic management of the 1950s by summarizing the debates over economic policy issues. In chapter four, international economic relations of Turkey in the 1946-1958 period are analyzed. First section of this chapter provides a summary of the chronological development of the Turkish foreign trade regime and exchange rate policies and an evaluation of the trade and payments regime. The following section contains a 208detailed analysis of the developments in the balance of payments of Turkey and the factors leading to payments imbalance in the 1950's. In chapter five, first, Turkish governments' search for economic assistance from USA, OEEC countries and IMF to solve the foreign exchange crises and the“policy dialogue”in the aid bargaining process are discussed. Second, a brief analysis of the elements, implementation and consequences of the 1958 stabilization program is given. The final summarizes the main conclusions of the study. 209