Orta öğretimde okul-aile ilişkilerinde yaşanan sorunlar (Kayseri ili örneği)
Problems between school-parent connections at secondary education (example from Kayseri)
  1. Tez No: 146497
  2. Yazar: ŞÜKRAN KENANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma; Genel Lise, Meslek Lisesi ve Teknik Lisede görev yapmakta olan yönetici ve öğretmenler ile öğrenci velilerinin okul-aile ilişkilerinde yaşadıkları sorunları ortaya çıkarmak, çözüm önerileri ile de işbirliğine katkıda bulunmaya çalışmaktır. Araştırma için ilk önce yerli ve yabancı kaynaklardan literatür taraması yapılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak, yönetici-öğretmen ve veliler için iki anket formu geliştirilmiştir. Yönetici-öğretmen grubuna ortak sorular sorulmuştur. Araştırmanın evreni; Kayseri ili merkezindeki Meslek ve Teknik Liseler ile Genel Liselerde görev yapmakta olan öğretmen grubu ile aynı Liselerin onuncu sınırlarındaki öğrencilerin ana ve babalarından oluşmaktadır. Örneklemi ise, Kayseri ili merkez ilçelerinde bulunan on altı Genel Lise ile yedi Endüstri Meslek ve Teknik Lise olmak üzere yirmi üç orta öğretim kurumlarından iki tane Genel Lise, iki tane Endüstri Meslek ve Teknik Lise olmak üzere tesadüfi olarak seçilmiş dört orta öğretim okulu oluşturmaktadır. Değerlendirme ile ilgili bilgi toplamak amacı ile on beş okul yöneticisi, yüz otuz iki öğretmen ve üç yüz iki öğrenci velisine anket uygulanmıştır. Anketlerin geri dönüşü sağlanmış, uygulama sonunda deneklerden toplanan veriler bilgisayara işlenmiştir. Verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Veriler, frekans, ağırlıklı aritmetik ortalama,“t”testi ve varyans analizi ile çözümlenmiştir ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1 -Velilerin öğrencilerin okudukları Lise türlerine göre okul-aile ilişkilerinde en çok sorun yaşandığım belirten grup, çocuklarının Teknik Lisede öğrenim gördüğünü söyleyenlerdir. Buna karşılık Genel Lisede görev yapan yönetici ve öğretmenler, okul- aile ilişkilerinde daha fazla sorunla karşılaşmaktadırlar. 2-Velilerin özel durumları, velilerin tutum ve davranışlarıyla ilgili olarak alt sosyo-ekonomik düzeyde bulunan veliler, okul-aile ilişkilerinde daha fazla sorun yaşamaktadırlar. II3 -Öğretmenlerle hiç görüşmediğini söyleyen veliler okul-aile ilişkilerinde daha fazla sorun yaşamaktadır. Velilerin öğretmenleri ziyaret nedenleri ile ilgili olarak, okul- aile ilişkilerinde en çok sorun yaşandığını söyleyen kesim, veli toplantıları hafta sonu düzenlenirse hiç katılmam diyen velilerdir. Ailelerin sosyo-ekonomik ve kültürel durumları ne olursa olsun, okul-aile işbirliği velilerin bilinç düzeyleri ile yakından ilgilidir. Bunun için velilerin her fırsatta konu ile ilgili olarak bilgilendirilmesi ve eğitilmesi önerilmiştir. Anahtar kelimeler; okul, aile, okul-aile birliği, okul-aile işbirliği. III
Özet (Çeviri)
This research is to appear the problems school-parent connections protectors of students with managers and teachers who work General High School and Technical High School and to try contribution to cooperation with suggestion of solution too. First of all, literature scan was done from local foreign sources for researchies. Two froms of enquiry were developed for protectors and manager- teacher being mediator of collecting knowledge. Partner questions were asked to group of manager-teacher. Cirriculum of research is formed from group of teachers who work at Technials High Schoos in Kayseri and mothers and fathers of students in tenth prep of the same High School. And example is formed from sixteen General High School with seven Endustrial High School and Technical High School. Among 16 General High Schools and 7 Endustrial High Schools and Technical High Schools in Kayseri and its centers, two General High Schools, two Endustrial High Schools and Technical High Schools from 23 Secondary Education Assocation selected casually four secondary schools make up this example. Whit the purpose of getting information about the cirriculum, fifteen school managers one hundred and thirty-two teachers and there hundred and two protectors of children were made questionnaire. Return of the questionnaires was enabled and dates gathered from tested people at the end of the practise were worked up the computer. Analysis of the datas was made with SPSS proggramme. Datas were analyzed with analysis of frequency, heavy arithretical average, test T and varyances and following results were concluded. 1- The group who pointed out that protectors of children have the most problems about school-parent connections according to type of the high IVschool which students attend are peoples who say their children have education in Technical High School. Contrary to this managers and teachers working in General High School confront much more problemes about school-parent connections. 2- Protectors who are in lower socioeconomoic level about protectors cases. Protectors conduct and attitudes, have much more problems about school- parent connections. 3- Parents who say that they never that teacher face to more problem at school-parent connections. Relating to cause of parents visit the teachers Connerning about cause of parents" visiting teachers, the part who say that they have the most problems about achool-parent connections are protectors who say if the protectors* meeting is heid on weekend, they don't join. No matter what are socioeconomic and cultural cases of parents, school- parent cooperation is related with conscious level of parents. So it is suggested that parents be informed and educated concerning about the subject everytime. Key words : school, parents, school-parents union, school-parent cooperation