Çağdaş demokrasilerde sivil toplum örgütlerinin siyasal sisteme etkileri
The effects of non-govenmental organizations into political systems in contemporary democracies
  1. Tez No: 146572
  2. Yazar: MEHMET ALİ TURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çağdaş demokrasilerde birey temeldir. Demokrasi, kuruluşunu halkın yönetime direkt olarak katılmasından alır ve fikir yapışım bireysel haklar ve özgürlüklerden elde eder. Bireyler partiler yoluyla siyasal alanda temsil edilir, çıkar guruplarıyla karar alma süreçlerine etki ederler ve sivil toplum örgütleri vasıtasıyla demokrasinin alttan denetimini sağlarlar. Çağdaş demokrasilerde sivil toplum örgütleri çok önemli bir yere sahiptir. Demokrasi her zaman farklı fikir ve farklı guruplardan yararlanmaktadır. Siyasal sistem açısından seçme hakkı ve seçimler, çoğulculuk, halkın yönetimi denetleme ve eleştirme özgürlüğü demokrasinin niteliklerindendir. Çağdaş demokrasiler özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı hukuk devletleridir. Bireylerin siyasal sisteme etkin bir şekilde katılımları, sistemin dayalı olduğu toplumsal ve siyasal ilişkileri ve bunların dayandığı değerleri korumayı, onlara olan bağlılığın sürdürülmesini sağlar. Çağdaş demokrasilerde bireylerin sivil toplum örgütleri aracılığıyla siyasal sistem mekanizmasına katılımları ve etkileri ve bu etkilerin siyasal kararlara dönüşmesi, siyasal katılım şekilleri ve yollarının araştırılması çalışmamızın temel sorunu olmuştur. Bireylerin siyasal mekanizmaya yani devlet yönetimine katılmaları sadece seçimlerde oy kullanmakladır demek bizi yanlış bir neticeye götürür. Çalışmanın tamamından, sivil toplum örgütlerinin, yöneten ve yönetilen arasındaki uyuşmazlıkları çözmeye ve üyelerinin davranışlarını devletin yaptırım gücü olmaksızın kontrol etmeye gücü yeten bir aracı görevi üstlendiği ve bu örgütler ve baskı guruplarına her zaman özgür bir siyasal ortam sağlanması gerektiği sonucuna varılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Individual is basic element of contemporary democracies. The foundation and idea of democracy depends on direct partipication of people into goverment and individual rights and liberties. The individuals who are represented in the political area by means of the parties, influence the process of decision-making by pressure groups while controlling and supervising the governance of democracy by non governmental organizations (NGOys. In contemporary democracies, the NGOs have very important functions. Democracy has always benefited from the contributions of different ideas and diverse communities. Elections, electoral rights, pluralism, freedom of supervising and criticising of people are the basic the characteristic of a democracy. Contemporary democracies depend on liberty, pluralism and participation to government. Participation of individuals into the political system provides the maintenance of social and political relations and values on which the system built. The main aim of this thesis is to research the participation, and its effects, of individuals into the political system by means of NGO's; transformation of individual participation to decisions; and types and ways of participation. Voting is not unique way for individuals to participate into political process. It has been concluded from whole study that, NGO's have been playing catalyzing role by solving problems between government and people; and that these organizations should always be provided a political freedom, to be able to fulfill that role. rv