Uluslararası kalkınma kuruluşlarının kadın eğitimine yönelik projelerinin değerlendirilmesi
Assessment of international development organizations' project on women education
- Tez No: 146571
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNLÜK ŞENESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, Dünya Bankası ve UNDP gibi uluslararası kalkınma kuruluşlarının kalkınmanın önemli unsurlarından biri olan kadının eğitimine yönelik projelerini irdelemektir. Kadım güçlendirmeye ilişkin Türkiye'deki UNDP'nin uygulama örneklerinin değerlendirilmesi sayesinde, uluslararası kalkınma kuruluşları tararından kalkınmakta olan ülkelere kalkındırma amacıyla yapılan yardımın hedefine ulaşıp ulaşmadığım, kalkınma kuruluşlarının etkinliklerinin yararlığı ve verimliliği, kalkınma projelerinin ülke ve özellikle kadm istihdamına katkısı incelenmektedir. Araştırmanın üç yönden ele alınmıştır: birinci yönü, uluslararası arenada uluslararası kuruluşların konumunun, varoluş gerekçelerinin, işlevlerinin ve ilişkilerinin sorgulanması; ikinci yönü, kalkınma kavramının ve kuramsal yaklaşımların, kalkınma kuruluşlarının faaliyetlerinin incelenmesi; üçüncü yönü ise, genel kalkınma perspektifleri açısından kadının güçlendirme konusunun irdelenmesidir. Çalışmamızda dolaylı ve dolaysız, temel iki veri toplama yöntemi ve bununla ilgili teknikler: literatürün taranması ve değerlendirilmesi, doğrudan bilgi toplamaya yönelik görüşme (interview) tekniği kullanılmıştır. Çalışmada, oluşturduğumuz teorik çerçeveye ve uygulama sonuçlarının değerlendirmesine dayanarak, uluslar arası kalkınma kuruluşlarının kadın eğitimine yönelik projelerinin etkinlik derecesinin düşüklüğü, ancak bu tür faaliyetlerin ülkenin kalkınma sürecinde yine de vazgeçilmez bir etken olduğu şeklinde sonuca varılmıştır. m
Özet (Çeviri)
The major aim of this study is to examine the development projects on one of the most important factors of development, women's education. These development projects are usually financially supported by such institutions as World Bank or UNDP, known as international development organizations. The projects chosen for our study were implemented in Turkey in the frames of National Programme for the Enhancement of Women's Integration in Development between 1997-2000. The study consists of 4 main parts. In the first part international organizations are viewed as actors of international relations. For this, their roles, reasons of existence, functions and interrelations are thoroughly examined. Secondly, the study focuses on the concept of development and theoretical approaches to it. The third part discusses particular development organizations, World Bank and UNDP. These two well-known institutions and their activities are analized from the perspective of development. And finally, the fourth part explores women's involvement in development process and presence of women on international development agenda. In discourse of the topic appraisal of the pilot projects We conclude the study by considering that the efficiency of the development projects is low, however these projects are still very important means for achievement the Millennium Development Goals. IV