Olağanüstü dönemde büyükşehir yönetimi: İstanbul örneği
Higher municipality administration during the state of emergency İstanbul case
  1. Tez No: 146573
  2. Yazar: EVRİM KARAMANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET BAYRAMOĞLU ALADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
oz Türkiye Cumhuriyeti tarihine bakıldığında işleyen demokratik siyasal sürecin birkaç kez kesintiye uğradığını görmekteyiz. Bu müdahalelerin ikisini asli-kapsayıcı, iki tanesini de tali-düzenlemeci olarak nitelemek yanlış olmaz. Bu müdahalelerden en sistemlisi 12 Eylül Askeri Harekatı'dır. Emir-komuta zinciri içerisinde gerçekleştirilmiş bu müdahale toplumun her kademesinde yoğun olarak hissedilmiştir. 12 Eylül Askeri Müdahalesinin nedeni olarak görülen yönetim bu süreçten tasfiye edilerek çıkmıştır. Yerel yönetimler de bu süreçten payını almış ve merkezin taşra örgütüymüş gibi ele alınarak tüm organlarına müdahale edilmiştir. 12 Eylül Askeri Yönetiminin yerel yönetimler üzerindeki etkilerinin konu ile ilgili kitap ve araştırmalarda yeterince işlenmediği göz önüne alınarak ve bu dört yıllık dönem teze konu edilmiştir. 24 Ocak Kararları ile neredeyse eş zamanlı hüküm süren askeri yönetim olağan döneme geçildikten sonra resmi olarak var olmasa da fiili olarak etkilerini bugün dahi hissettiğimiz uygulamalar başlatmıştır. Bu tezin amacı, 12 Eylül Askeri Yönetiminin yerel yönetimler üzerindeki etkilerini bir önceki dönem ile karşılaştırmalı olarak ele almak ve Askeri yönetim uygulamalarım İstanbul örneğinde somutlamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When we look at The history of The Republic of Turkey, we see that functioning democratic political procees has been interrupted several times. Those interruptions sometimes affect certain parts of sectors of the community, and sometimes these interruptions are felt negatively in the general community. When look from today we witness two practically carried out and two quasi-military interventions. Besides affecting different parts of community, these interventions were stemmed from different sources in each case. When we study the history of coup d'etats the one that had the most radical influences at every stage of community was September 12,1980 military intervention. Either political or civil administration organizations were deeply weakened. Local goverments, which are among these social units, were also intensively affected an even we can say that together with economic policies of that term have been structurally transformed.The aim of thesis is to examine and state effects of September 12 Military administration on local goverments, higher municipalities and especially on İstanbul.