Bilişim teknolojisinin yabancı dil öğretiminde kullanımı
Using information technologies in foreign language teaching
- Tez No: 146574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, bilişim teknolojlerinin yabancı dil öğretimine olabilecek etkilerini saptamaktır. Öncelikle, bilgisayar destekli yabancı dil öğretimine (BDDÖ) ortaya çıkmasında etken olan geniş çaplı toplumsal değişime değinilerek bu kapsamda Avrupa Birliği'nin eğitim politikaları gözden geçirilmiştir. Geçmişten günümüze bilgisayarın yabancı dil öğretimindeki yeri anlatılarak disiplinler arası bir alan olan BDDÖ'nin tanımı, işlevi, araştırma yöntemleri ve diğer bilim dallarıyla ilişkileri tartışılmıştır. Yabancı dil öğretimi etkinliklerine yön veren çağdaş kuram ve yöntemlerle bilişim teknolojilerinin örtüşen yanlan araştırılmıştır. Bu kapsamda oluşturulan kuramsal çerçevenin dil öğretme ortamlarındaki uygulanabilirliğini görmek ve çeşitli BDDÖ araçlarının işlevselliğini sınamak amacıyla yetişkinlere yabancı dil olarak İngilizce öğretilen Gökdil Dil Merkezi'nde toplam sekiz ay süren bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama sırasında ve sonrasında gözlem, görüşme ve sormaca yöntemleri kullanılarak öğrenci, öğretmen ve yöneticilerden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak BDDÖ'nin yabancı dil öğrenimine olumlu katkılarının olduğu görülmüştür. ABSTRACT This study aims at finding out the possible effects of information tecnologies on foreign language teaching. Firstly, the broad social change which has brought the computer assisted language instruction (CALI) is discussed and the educational policies of the European Union are evaluated. The role of computer in foreign language teaching during both its previous stages and today, is described and some critical issues such as the definition, the relations with other sciences, the function and the research methods of CALI are discussed in an inter-disciplinary context. The overlapping features of information technology applications and contemporary theories which direct foreign language learning activities, are questioned. In this context, in order to see the applicability of the CALI theories and test the functionality of various CALI tools, a pilot application is needed. Gökdil Languge Centre, where English is taught to adults, is chosen for the application which took eight months. The data acquired from the students, the teachers and the managers by the help of interviews, surveys and observations are evaluated. Consequently, it is seen that CALI has possitive effects on foreign language learning. in
Özet (Çeviri)