Moderniteden postmoderniteye geçiş ve David Lynch filmlerinde postmodern ögeleri
Transtion from modernity to posmodernity and potmodern aspects in films David Lynch
  1. Tez No: 146575
  2. Yazar: YAVUZ YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmanın amacı moderniteden postmoderniteye geçiş sürecini önce tarihsel bir açıdan ele alarak, geçirdiği aşamaları gözden geçirmek ve söz konusu süreç içinde anlatının geçirdiği aşamaları inceleyerek postmodern anlatıya ulaşmak ve bu noktada bir çözümleme yaparken postmodern bir metin üreticisi olarak David Lynch' in filmlerini ele almaktır. Çalışmada önce modernitenin tanımı ve ortaya çıkışı incelenirken ardından gelen posünodernitenin hangi temeller üzerine inşa edildiğine, hangi sanatsal ifade biçimlerine yol açtığına bakılmış ve David Lynch sinemasının bu çerçeve içinde konumlandırılabilecek üç farklı yapıtı çözümlenmeye çalışılmıştır. 1960'larm ortasında bir güzel sanatlar öğrencisi olarak çektiği birkaç deneysel kısa film sayılmazsa gerçek anlamda 1972'de sinemaya girdiği söylenebilecek David Lynch'in farklı dönemlerde çektiği ve aynı özellikleri göstermesiyle dikkat çeken üç farklı yapıtının yalan bir incelemesinin yapılmaya çalışıldığı çalışmada söz konusu üç yapıtın hangi yönleriyle postmodern bir metnin özelliklerini gösterdikleri ve postmodern anlatı biçimlerini hangi düzeylerde yansıttıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Yönetmenin, ilk yapıtı“Eraserhead”den başlayarak farklı dönemlerde çekilmekle beraber sırasıyla“Mavi Kadife”(Blue Velvet) ve“Kayıp Otoban”da (Lost Highway) birbirine yakın bir biçem içinde benzer temalar etrafında gezindiği ve her üç yapıtın da postmodern metin özellikleri gösterdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the process of transition from modernity to postmodernity while employing a historical perspective and in order to attain the postmodern narrative, to observe the stages that narrative has been through in the said process, thus at that very point while making an analysis; to investigate David Lynch's movies as postmodern texts. The study initially focuses on the definition and the emergence of modernity and primarily puts the emphasis on the construction of postmodernity which entails it, and searches for the means of aesthetic expression which derived from the phenomenon and finally attempts to analyse the three different movies from David Lynch's cinematic corpus which could be situated within this frame. In this study a close reading of three different movies which were shot in different periods and which attract the attention by the relevance in the ways they tend to reveal the similiar aspects of the different issues, by a director, namely David Lynch whose career alongside a few short movies (one of them happened to be a loop) he shot in mid-sixties while he was a fine arts student, has in fact started in 1972, is attempted to be realised while trying to find out in which ways they reveal the significances of a postmodern text and on which levels they reflect the styles of postmodern narrative forms. Commencing from the first movie“Eraserhead”-if one is to mention them in the order that they were released-“Blue Velvet”and“Lost Highway”it is observed that all of these movies operate in a series of stylistic patterns which are close to each other and that they all reveal the features of the postmodern texts although they were shot in different periods. in