Küreselleşmenin uluslararası bankacılıkta döviz ticaret riskinin azaltılmasına etkisi
The impact of globalisation on the reduction of the foreign exchange trade risk in the international banking system
  1. Tez No: 146589
  2. Yazar: ÖZGÜR KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
oz Çalışmamızda ana hipotez 'küreselleşmenin uluslararası bankacılıkta döviz ticaret riskini azalttığı' şeklindedir. Çalışma süreciyle ilgili olarak belirtmek gerekir ki, çalışmanın yapılması sırasında veri temininde birtakım güçlüklerle karşılaşılmıştır. Temel güçlük, bu çalışma için kullanılacak anadildeki uluslararası bankacılık kitaplarının nicelik ve nitelik olarak çok yetersiz olmasıdır. Yabancı dildeki kaynaklarda ise nicelik olarak yeterlilik söz konusu olmakla birlikte, verilerin konumuzla tam ilişkisinin kurulması ve/veya verilerin sübjektif olarak yorumlanmış olması sorunları bulunmaktadır. Anadildeki sorunları giderebilmek için bilimsel nitelikli makaleler tercih edilmiştir. Yabancı dildeki kaynak sorunlarına da mümkün olduğu kadar çok ve değişik kaynaktan hareket edilip, sübjektif yorumlardan kaçınmak şeklinde çözüm sağlanmıştır. Çalışmamızda“küreselleşmenin uluslararası bankaların döviz ticaret riskini azalttığı”şeklindeki hipotezin doğru olduğu sonucuna varılmaktadır. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main hypothesis in this work is that 'globalization reduces the foreign exchange trade risk international banks are facing up and exposed to'. Regarding the operative process the said work rests with, some certain difficulties with data gathering have come out The basic difficulty among all is that the books (on international banking) issued in the mother tongue do not suffice either in qualitative or even in quantitative manner at all. On the other hand, even though the publications (books, articles and so on) written in the foreign language (english) seem to be pretty sufficient from a quantitative perspective, it has still been met the difficulties stemming from the facts that the specific data in the materials are not exactly to the point (out of scope) and/or that those data found in those materials have already been subjectively interpreted. In order to overcome the problems as with the ones in the mother tongue, especially the articles which are of academic credentials have been made use of. The foreign leg of the problem has been settled to abstain or at least eliminate from subjective or tainted interpretations via using many different sources and cross control (due diligence). In nature, our work simply admits the hypothesis above and therefore comes to the conclusion 'globalization reduces the foreign exchange trade risk international banks are facing up and exposed to'. IV