Zonguldak'ta sanayileşme ve sosyal değişim (1923-2000)
Industrialization and social changes in Zonguldak (1923-2000)
- Tez No: 146590
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET ZONGULDAK'TA SANAYİLEŞME VE SOSYAL DEĞİŞİM (1923-2000) Engin, Fevzi Doktora, İktisat Bölümü Tez Danışmanı: Prof.Dr.Mehmet Altan Aralık, 2004 Bu tez, 1923-2000 arası -77 yıllık bir dönemde- Zonguldak'ın sanayileşmesi ve sanayileşmenin yarattığı sosyal değişim incelenmiştir. Zonguldak'ta ülkemizin tek taşkömürü rezervi bulunmakta ve 155 yıldan beri işletilmektedir. Çalışmada Cumhuriyetin kuruluşundan 2000 yılma kadar ilin farklı konumu ve değişim süreçleri incelenmiştir. Türkiye'de sanayileşme süreçleri ve bu süreç içinde Zonguldak kentinin yaşadığı dönüşümün ekonomik ve sosyal boyutunun incelenmesi yanında, ilin bu uygulama sonuçlarının etkisini ortaya koymak tezin temel amacım oluşturmaktadır. Bu çalışmada sanayileşme politikalarının istihdam, işsizlik, sendikal örgütlenme üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sanayileşme süreçlerindeki değişikliklerin Zonguldak İli'nde yarattığı değişim ve ortaya çıkardığı sorunların ne derecede Türkiye'de sanayileşme süreçlerinin yarattığı genel eğilimlerden farklı ve benzer yönlerinin bulunduğu ortaya konmuştur. Özellikle 1980 sonrası dönemde yatırımlardan alman payı, dışarıya verilen göç ve özelleştirme politikalarının sonucunda Zonguldak kentinin içine düştüğü ekonomik ve toplumsal krizin boyutunun sonuçlan Türkiye'deki gelişmelerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Zonguldak İli kömür ve demir-çeliğe dayalı ulusal ölçekte uzmanlaşarak gelişme göstermiştir. Bu gelişmenin ortaya çıkardığı ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin ekonomik kriz ve değişim dönemindeki sonuçlan ele alınmıştır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INDUSTRIALIZATION AND SOCIAL CHANGES IN ZONGULDAK (1923-2000) Engin, Fevzi Ph.D., Department of Economics Supervisor: Prof.Dr.Mehmet Altan December, 2004 This thesis, analyzes the industrialization and the social changes in Zonguldak in a period of 77 years -from 1923 to 2000- and the social changes due to industrialization. The only coal mine reserves of Turkey is in Zonguldak and they have been managing for 155 years. This thesis analyzes the different industrial structure of the city and the periods of changes. The main aim of this thesis is to analyze the industrialization policies in Zonguldak and the economic and social affects of these policies to the city. In this study, the effects of industrialization policies on the employment, unemployment and unionism is considered. The effects of industrialization policies in Zonguldak is compared with the industrialization policies in Turkey in general. The share of Zonguldak from the investments especially after 1980's, emigration and the extent of social and economic crisis in Zonguldak due to the privatization policies are researched in detail and compared with the general developments in Turkey. Zonguldak city developed by specializing on production of coal, iron and steel on a national basis. In this study, the results of social, cultural and economic relations occured by this development in the periods of economic crisis and changes is researched. IV