Evliliğin ilk on yılında aile içi iletişim bozukluklarının aile üzerine etkisi (Zonguldak örneklemi)
The impact of family communication disorders on the family in the first decade of his marriage (Zonguldak sample)
- Tez No: 485792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Psychology, Social Services, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Toplumumuzun temeli olan aile kurumu son yıllarda toplumsallaşma, sanayileşme ve modernleşmeyle beraber değişim sürecine girmiştir. Bu süreç içerisinde aile içinde birçok unsur kaybolmuş, birçok unsura da yenileri eklenmiştir. Bu değişim ve dönüşüm süreci içerisine değişen toplumsal kurallar ve normlar, aile birliğini değişime sürüklemiştir. Değişen türleriyle beraber aile yapıları ve aile sorunları da değişime adapte olmuştur. Aile kurumunda yaşanan tüm bu değişimlerle beraber aile içerisinde yaşanan sorunlar değişmiş olsa da çözüm yolu hep aynı kalmaktadır. Bu sorunların temelini iletişim yetersizliği oluşturmaktadır. Ailede anahtar kelime olarak ''İletişim'' oldukça önemli olmakla birlikte aile bireylerinin bu konudaki bilgi düzeylerinin artırılmaları mutlu aile kurgusu için gerekli görülmektedir. Aile içindeki diğer sorunları iletişim engelleri ve çatışmaları tetiklemektedir. Çünkü iletişim hem etki hem tepki şeklinde ortaya çıkmaktadır. Sorunların temelinde iletişim olduğu gibi çözümünde de iletişim vardır. Ana sorun eşlerin birbirleri ile açık konuşma cesareti bulamamasıdır. Eşler bu konuda kendilerini yetersiz bulduklarında destek alma ihtiyacı duymaları ve bunu gurur meselesi yapmamaları gerekmektedir. Bu nedenlerden hareketle iletişimin sağlıklı aile yapısı için önemine vurgu yapmak ve bilimsel perspektif temelinde konuyu incelemek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Bu çalışma esnasında Zonguldak ilinde rastgele seçilen bireylere aile içi iletişim içerikli anketler uygulanmış, veriler genele yayılarak toplumumuzdaki yansımaları incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmamızın amacı toplumumuzdaki aile içi iletişim bozukluklarına dikkat çekerek aile içerisindeki iletişim kalitesini arttırmayı, aile içi iletişim bozukluklarını besleyen unsurları ortaya koyarak, sağlıklı bireyler ve huzurlu ailelerin oluşumu için aile içi iletişimi kavramsal boyutuyla ve uygulama içerikleriyle incelemektir. Çalışma teorik bilgilerin yanında nitel verilere dayalı alan araştırmasına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Family insitution, which is our fundamental of society, with society, industry and modernization had been started to changing progress recent years. A lot of element, which is belong to family, was lost, a lot of element was gain by people in this period. Family union was forced to change by changing society rule sand normsin this changing and trans formation period. Family structure and family problems with changing types adapted changing period. Although some issues and family problems which are in family institution, were changed, the solution of the this problems are unique (can't to change). The fundamental of this problems is ''community in adequacy''. Community, which is key Word of the family, is so important and family members should learn some in formation about community to be happy and better family. There is a another problem because of communication barriers and conflicts. Communication emerge so wning to action and reaction. Communication is a fundamental of the problems and soluiton. Our main issue is couples haven ocourageto talk each other so sometimes, couples can need some help about this problem and finally people shouldn'to bstinate yourself. Communication is so important to well family thats why there sarch was made for and emphasize at scientific perspective. In this period, randomly choosen family members, who live in Zonguldak, solved some question of survey about communication of family and then the data obtained was exaine and the finally we generelazed this results. We find Fundamentals of the communication problems in family institution, emphazised this issue. We try to get beter communication of family institution and so that we struggletoa beter and happier family. Were searhed and find some soluiton of the problem. My research made with the oreticalin formation and qualitative data.