Tarık Buğra'nın roman ve hikâyelerinde XX. yüzyılda Anadolu'da sosyal hayat
Social life in Anatolia in 20th century in Tarık Buğra's novels and stories
- Tez No: 146600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 446
Özet
oz Bu çalışmada Tank Buğra'nın çeşitli sosyal ve siyasal olaylar çerçevesinde 20. yüzyıl Anadolu'sunu anlattığı roman ve hikâyelerinde yer alan Anadolu insanının sosyal hayat unsurları bir araya getirilmiştir. Bu unsurlar kendi içinde bir bütün oluşturacak şekilde sınıflandırılmış ve beş bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde mekânlar, ikinci bölümde günlük hayata ait unsurlar, üçüncü bölümde ekonomik hayat; dördüncü bölümde gelenek, görenek ve dine bağlı davranışlar ve inanışlar, beşinci bölümde insan portreleri incelenmiştir. Ayrıca çalışmanın sonuna, tezde işlenen romanların özetleri de eklenmiştir. Bölümler içerisinde varılan sonuçlar ve yazarın kendisi tarafından derine inilmeden anlatılan hususlar, alanında yetkin kaynaklarla desteklenmiş ve açıklığa kavuşturulmuştur. Çalışmamızın sonucunda Tank Buğra'nın Anadolu sosyal hayatı içerisinde inşam ön plâna çıkararak bir bütün hâlinde işleyişi ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the study, elements related to social life of Anatolian people depicted in a frame of different kinds of social and political events in 20th century Anatolia written in Tarık Buğra' s novel and stories are examined. These elements are classified as they construct a unity into five sections. In the first section places, in the second section daily life elements, in the third section economic life; in the fourth section traditions customs, behaviours and beliefs related to religion, in the fifth section human portraits are examined. Besides summaries of the novels studied in the thesis are added in the end too. The results reached at the end of the sections end the subjects told by the writer himself superficially are supported by skilled sources and cleared out. At the end of the study, Tank Buğra' s examinations by bringing forward the poeople in a whole related to Anatolian social life are tried bring out. m