Tarık Buğra'nın matbu romanları üzerine bir inceleme
An investigation about the pressed novels of Tarık Buğra
- Tez No: 261328
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Tarık Buğra, Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının roman ve hikaye türünde başarılı isimlerinden biridir. Tarihi olayları ele alış tarzındaki farklılık, onun çağdaşlarından çok daha farklı bir çizgide ilerlemesini sağlamıştır. Buğra'nın romanlarının konusunu daha çok tarihi olaylar oluşturmaktadır. Osmanlı Devletinin kuruluşundan Demokrat Parti denemelerine kadar Türk insanının kaderini etkileyen birçok tarihi olay Tarık Buğra'nın da süzgecinden geçmiştir.İnsanı ele alışındaki duyarlılık Buğra'nın farklılıklarından biridir. Onun romanlarında hiçbir kahraman tek boyutlu değildir. Romanlarının merkezinde insan yer alır. Bunun dışında romanı meydana getiren tüm unsurlar, kahramanların psikolojisini vermek için kullanılır. Buğra'nın tarih karşısındaki tarafsızlığı kahramanları için de söz konusudur. Yazar, romandaki en kötü kahramanın bile neden kötü olduğu konusunda kafa yorar.Edebiyatımıza birçok eşsiz eser bırakan Buğra'nın şiire yaklaşan üslubu ve Türkçe'yi kullanışındaki hassasiyet onun büyüklüğünün bir kanıtıdır. Biz de ?Tarık Buğra'nın Matbu Romanları Üzerine Bir İnceleme? adlı bu çalışmamızda Buğra'nın on romanı üzerinde çalıştık. Bu romanlardan Yalnızlar ve İbiş'in Rüyası dışında kalanlar, (Küçük Ağa, Küçük Ağa Ankara'da, Firavun İmanı, Siyah Kehribar, Dönemeçte, Gençliğim Eyvah, Yağmur Beklerken, Dünyanın En Pis Sokağı ve Osmancık) tarihi olayları konu edinmektedir.Çalışmamızın ilk bölümünde romanların vak'a örgüleri üzerinde durduk, ortaya çıkışları hakkında bilgi verdik. Çalışmamızın ikinci bölümünde romanlarda en çok ele alınan temalar üzerinde durduk. Üçüncü bölümde şahıs kadrosunu ele aldık. Daha sonraki bölümlerde vak'aların meydana geldiği mekanları ve meydana geliş zamanını ortaya koymaya çalıştık.Sonuç bölümünde incelediğimiz romanlardan yola çıkarak edindiğimiz izlenimleri aktarmaya çalıştık.Buğra, döneminde birçok kişinin ele aldığı konuları kendine özgü üslubuyla bambaşka bir tatta Türk okuyucusuna sunmuştur. Edebiyatımıza getirdiği yeniliklerle Buğra, yeri doldurulamayacak isimlerden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This work about the pressed novels of Tarık Buğra mentions eleven novels. On research of these novels, the headlines below have been used:1.The chronology of the novels2.The number of people in the novels3.The place4.The timeIn first part, events are given separately with time of writing the novels. The number of people in the novels is researched as ?men? and ?women? in two different titles. Place headline is studied carefully in different parts. In time part, nly the time of event is touched on.All these novels of Tarık Buğra mention history. Tarık Buğra refers to the number of people in his novels more than the place element. He prefers understanding his characters in stead of criticizing them. He tries to describe the psychology of his characters in a detailed way. While doing this, he avoids disturbing his readers. Buğra, using the poetic style on his psychological descriptions, leaves excellent workson both subject and language for Turkish novelists.