Ekonomik krizin emek piyasalarına etkileri
The effect of business cycle on labor markets
  1. Tez No: 146625
  2. Yazar: NİLGÜN TUNÇCAN ONGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
oz Ekonomik krizler sonrasında gündeme gelen uyum süreçleri emek piyasaları üzerinden gerçekleşmektedir. Bu doğrultuda, bölüşüm ilişkilerinin emek kesimi aleyhine daha da bozulması sözkonusu olmakta ve bu da ekonomik krizleri bölüşüm çelişkilerinin derinleştiği evreler olarak tanımlayan yaklaşımları destekler bir nitelik taşımaktadır. Sürecin bu şekilde işlemesini önlemek ve görece daha adil bir paylaşım düzeni oluşturmak ise; büyük ölçüde düzenleyici kurum ve mekanizmaları işletmek yoluyla mümkün olacaktır. Buna göre; günümüzde yaygınlaşan esneklik eğilimi bölüşüm ilişkilerinin emek aleyhine biçimlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Zira, emek piyasalarının esnekleşmesi eğilimleri yaygınlaştığı nispette özellikle azgelişmiş ülkeler açısından veri yapısal koşullarda esnekliğin kaçınılmaz olarak yalnızca kantitatif niteliği ön plana çıkmakta bu ise; artan işsizlik ya da bastırılan ücretler vasıtasıyla krizin olumsuz etkilerinin tümüyle emek piyasalarına yansıtılması sonucuna yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The adjustment processes of economic crises are generally realized on labor markets. It leads to distributional disputes be destroyed relatively. Besides, it supports the ideas those define economic crises as the periods where distributional fights are heightened. However, it is possible to prevent such kind of working and provide relatively fair terms of distribution by means of regulatory measurements. Inasmuch as the structural conditions, labor market flexibility will realize only in quantitative forms for underdeveloped countries and this is why it constitutes one of the most important factors that detemines the unfair distributional terms. Considering such flexibility conditions, it will be possible to reflect all destructive effects of economic crises on labor markets by means of raised unemployment or depressed wages in real terms. Ill